• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  111435,612
  % 5,67

Dünyada ve Türkiye’de yayımcılığı kıyaslıyoruz

Dünyada ve Türkiye’de yayımcılığı kıyaslıyoruz
Spread the love

Bu5.’si gerçekleşen, dünyadan yayımcıları İstanbul’da buluşturanFellowship’te tam bir gün geçirmiştim hatırlarsanız. O gün “Yayıncılık Sektöründe ve Kültür Ekonomisinde Kadın Girişimci ve Yöneticilerin Yeri”ni tartışan bir panel izlemiş ve onu da aktarmıştım. Elbette dahası vardı. Pek çok şey konuştuk. Konularımızdan biri de yayımcılık konusunda benzerliklerimiz ve farklılıklarımızdı. Birkaç ülkeden yayımcı ileüzerine konuştum. Onlardan ayrıca Fellowship’i değerlendirmelerini de istedim. Şimdi derlediğim röportajı paylaşacağım sizinle. Birazdan okuyacağınız röportajda en çok geçen konu, organizasyonun ne kadar başarılı olduğuydu. Özellikle bu organizasyonun basın ayağını yöneten sevgili Uğur Ugan’ın da hakkını veripetmek gerek. Tebrikler ve teşekkürler Uğur…

(Uğur Ugan ile)

Hepimizin evlerimizde izole bir yaşama geçtiği Koronavirüs günlerinde daha çok okuduğumuz, kendimize yöneldiğimiz, herbizden birine hastalık bulaşacakmış gibi tedbirli olduğumuz bu süreci de atlatacağız. Daha ne Fellowshipler, ne etkinlikler olacak. çeriklerimle herburada olacağım. Paylaşacağım çok röportaj, hazırlayacağım çok içerik var…

#evdeyimokuyorum

NOT: Bir önceki ‘5. Fellowship’te kadınlar, yayımcılık sektöründe kadınların yerini konuştu’ içeriğini okumak için tıklayınız.

GIGI ISHMAEL – Amerika

BURADA BÜYÜK BİR AİLE GİBİYİZ

 

– Merhaba Gigi, İstanbul Fellowship nasıl geçti? Neler düşünüyorsunuz?

İstanbul Fellowship Programı’nı diğerlerine göre daha başarılı buluyorum, çünkü daha kapsamlı. Türklerin daha misafirperver olduğunu düşünüyorum. Tabii bu diğerleri misafirperver değil, demek değil. Ama burada, diğer kültürlere karşı daha hassaslar. Diğerlerinde ise bunu çok göremiyorum. Mesela, Arapların kadın-erkek ilişkileri gibi… Bu yüzden buradaki Fellowship Programı’nı beğeniyorum. Buradabir aile gibiyiz.

– Amerika’da yayımcılık konusu nasıl? Siz ne tür kitaplar çıkarıyorsunuz?

Büyük çoğunlukla popüler kültür üzerine kitaplar çıkarıyoruz. Güncel olan konulardan yayımlıyoruz. Geçenlerde ‘Cemal Kaşıkçı’ cinayetiyle ilgili bir kitap yayımladık örneğin. Türkçeden, İngilizceye çevirdik. Bunların yanıkadın çalışmalarını ve bu tip önemli olan konularla ilgili yayınlar yapıyoruz. Ayrıca Buğra Gülsoy’un yeni bir kitabını da yayımlayacağız.

– Türklerle ilgili başka neler yapılıyor?

Kitaplar ve Netflix, başaçalışarak daha çok Türk kültürünü Amerika’ya getiriyorlar. Orada Türk yemekleri, Türk dükkânları ilebir etkileri var; Türk kültürü, Amerika’da giderek büyümekte. Birçok insan Orta Doğu’yu sadece Filistin vealanı olarak düşünüyor;Orta Doğu’da dünyanın en iyi şiirleri vehikâyeleri bulunuyor.

– Netflix hayatımıza girdiğinden beri farklı birçok dilden ve ırktan insanların hayatlarına ulaşabiliyoruz, siz de bunu yayımcılıkla birleştirmişsiniz. Bu bağlamda özellikle sizde, Netflix-sosyal medya-internet dünyasının yayımcılık sektörüne etkileri nelerdir?

Kitapları satmak için onlara ihtiyacımız var. Kitapların satılacağından emin olmak sadece yayıncının değil, yazarın da sorumluluğundadır. Bu yüzden sosyal medyada takipçilere ulaşabilmek çok önemli hale geldi. Aslında bir anlamda yazarların kendilerini sattıklarını söyleyebiliriz, çünkü okuyucularımız, yazarların hayatından parçalar da görmek istiyorlar. Yani okuyucu, ne kadar yazarla bağlantı kurabiliyorlarsa o kadar çok okumak ister.

– Bubu kadar önemli hale geldi?

Sonuçta onların da bir hayran kitlesive bu kariyerlerini etkiliyor. Yani unutmayalım ki; yayımcı, yazarsız; yazar da yayımcısız başarılı olamaz. Büyük bir krallık inşa edebilmek için herkesinçalışması lazım. Bu yüzden sosyal medya önemli. Neflix iseönemli, çünkü dünyanın birçok yerinde birçok eve ulaşıyor. Mesela İngilizce Netflix içerikleri de Arap ve Türk kültüründepopüler, görüyorum.

Sıradaki Haberi Oku  Adıyamanda göçük altında kalan işçiler kurtarıldı

RUBEN PADILLO CORTES – Meksika

DAHA FARKLI YAZARLA TANIŞABİLMEK, ONLARI OKUYABİLMEK  İSTİYORUM

– Merhaba Ruben, Fellowship’i nasıl buldu? Neler söylersin?

İstanbul’a ilk gelişim değil;Fellowship’e ilkkatılıyorum. Fellowship’in çok eşsiz bir deneyim. Birçok ülkeden yayımcı, çokve iyi planlanmış bir organizasyonda bir araya geldik. Ayrıca başka Fellowship’lerde göremeyeceğiniz kadar çok insan bir aradayız. Çocuk yayıncılığından tutun matbaaya kadar birçok farklı sektörden insanın bir arada bulunması ajanslar, yetişkin yayıncıları, hepsinin bir arada bulunması, hepimizin bireysel olarak networklerimizi çok genişletebilmemizi sağlıyor. Burada yeni yayıncılarla tanışıp organizasyonu görüp ülkemde ve yakınımdaki ülkelerde, benim kitap fuarımda bu insanları tavsiye edebilmek ve böyle bir organizasyonu tavsiye edebilmek beni çokediyor.

– Meksika ve Türkiye kıyaslandığında yayıncılık anlamında ne tür bir benzerlikler farklılıklar görüyor?

En büyükdil. Türkiye’de birçok insan olmasına rağmen genelde Türkiye üzerine bütün Pazar;İspanya’da öyle değil. Çünkü beşmilyondaninsan İspanyolcayı konuşuyor ve bu kırktanülkeye dağılmış. O yüzden Meksika’da Arjantin’den gelen kitap veya Meksika’da Peru’dan gelmiş kitap veya Venezuela’dan gelmiş kitap bulmak çokoluyor. Böyle zorluklar olduğu için bir yandan avantaj bir yandan dabir dezavantaj oluyor.

– Türkiye’yi ne kadar yakından takip ediyorsun? Okuduğun, bildiğin Türk yazarmı?

Orhan Pamuk gibi daha bilindik yazarlar, İspanyolcaya zaten çevrilmiş. Benim kitap fuarıma zaten gelmişti ikiönce. O yüzden buradaki enamaçlarımdan biri de bu, daha az bilinen çok yaygın olamayan dünya çapında bilinmeyen yazarları öğrenmek, onlarla tanışabilmek ve onların edebiyatını kendi açımdan değerlendirebilmek istiyorum. Daha farklı yazarlarla tanışabilmek istiyorum onları okuyabilmek istiyorum.

SHEREEN KREIDIEH – Lübnan

KÜLTÜRÜMÜZ YAKIN OLDUĞU İÇİN KENDİMİ YAKIN HİSSEDİYORUM

 

Merhaba Shereen, Fellowship’i nasıl buldun? Neler söylersin?

Bu, benim beşinci gelişim. Özellikle kültürümüzhemen aynı olduğu için çok yakın hissediyorum kendimi. Çok iyi hissediyorum. Organizasyonunun da çok iyi olduğunu düşünüyorum. Tebrik ederim.

– Lübnan ve Türkiye’yi kıyasladığında yayımcılık açısından neler söylersin?

Sizin kültürünüz, giyim kuşam tarzlarınız bizimlehemen aynı. O yüzden bunları yakından takip ediyorum. Yayımcılıkta da aynı gidiyor gibiyiz. Farklı olan şey, siz bir destek alıyorsunuz devletten, biz destek alamıyoruz.

– Türk yazarları, Türk yayıncıları ne kadar yakından takip ediyorsun?

10 yayıneviyle daha önce görüşmüştüm, onlarla itibara geçiyorum. Mümkün olduğunca takipteyim.

ANA TURMANIDZE – Gürcistan

TÜRKİYE, GÜRCİSTAN’A GÖRE ÇOK DAHA BÜYÜK BİR ÜLKE

 

– Merhaba Ana, Fellowship’i nasıl buldun? Gürcistan’da neler yapıyorsun?

Kendimi daha çok yayıncı olarak tanımlıyorum. Aslında iş tanımımız olarak bir ülkedeki yayın haklarını satın alıp, onları ülkemde yayınlıyorum. Bir Gürcistanlı olarak burada bulunmaktan mutluyum. Türkiye ve Gürcistan arasında ki bağların devam etmesi için Türkiye’de ki organizasyonlara katılmamız çok önemli. Organizasyon gayet iyi yapılmış.  Uluslararası bir alandayız, anladığım ve bildiğim kadarıyla 60’tanülkeden katılımcı var. Bu Fellowshipler, basım ve yayıncılar olmak üzere herkes için önemli. Onları bir araya getirmek ve anlaşmalar yapmak için burada olmaktan çok mutluyum devamının olmasını diliyorum.

Sıradaki Haberi Oku  İtalya, 3200 korona ölümünün incelendiği rapor yayınladı

– Peki Gürcistan’daki yayımcılık ile Türkiye’deki yayımcılığı nasıl kıyaslarsın?

Öncelikle farklılıklardan bahsetmek gerekirse Türkiye, Gürcistan’a göre çok dahabir ülke. Bu da yayımcılık çeşitleri çok dahatabii;benzerliklereolursakbugünkü katıldığım bir seminerde de Türkiye’deki gibi ortak haklara, yani ortak değerlere vurgu yaptığımızı ve okurlara bunu kazandırmaya çalıştığımızı gördüm. Mesela kadınların daha güçlendirilmesi gibi… Çocuk kitapları, özellikle öğretici kitaplarda biz ortak şeyleri vurguluyoruz, ortak değerleri vurguluyoruz.

– Gürcistan’da en çok hangi kitaplar okunuyor?

Öncelikle şunu sormamız gerekiyor: Bu kitapları kim için alıyorlar, kendileri için mi yoksa çocukları için mi? Eğer çocukları içinse bu kitapların iyi kalitede olmasına özellikle dikkat ediyorlar. Mesela bu kitaplardaki içerik en önemli olan kısım, yanialışkanlıklarından bahsediyor daha çok. Buradabir kitap alınıyorsa bunun içeriği çok önemli. İkinci olarak da illüstrasyonlar, kitapta kullanılan karikatür ve resimler de bu konuda çok etkileyici oluyor. Eğer kendileri için alıyorlarsa bunun kişiden kişiye değişiyor olduğundan bahsetmem gerekir;genel olarak bir yorum yapacaksam bu konudakitaplar ve akademik kitapların öneminden bahsedebilirim. Şu da var: Mesela Türkiye’de bir kitap eğer çok sattıysa Gürcistan’da da satacağını düşünüyorum, çünkü aynı zevklere sahip olduğumuzu düşünüyorum.

KATJA KAC – Slovenya

BURADA EN SEVDİĞİM ŞEY, İŞ YAPARKEN ARKADAŞLIK DA KURULMASI

 

– Merhaba Katia, Fellowship nasıldı? Sen neler yapıyorsun?

Slovenya’da yayıncılıkta satış departmanında çalışıyorum. Daha önce fuarlara katılmıştım;Fellowship, onlardan daha büyük, daha avantajlı ve eşsiz bir deneyim. Enavantajın şu olduğunu düşünüyorum: Mesela bu bire bir görüşmelerde sonra bu insanlarlagörüşebilirsin. Yani bire birortamı kurulabilir, iş de yapabilirsin. AmaFrankfurt’taki fuarda öyle olmuyor. İş görüşmesi oluyor, bitiyor ve çıkıp gidiyorsun. Benim burada en sevdiğim şey, iş yaparken arkadaşlık ortamının kuruluyor olması oldu.

– Türkiye’yi çok seviyor ve öneriyorsun…

Ben çalıştığım yerlerle çok iyi bir iletişim kurdum, çok güzel çok kaliteli kitaplar buldum ve ben inanıyorum ki öyle güzel şeyler için herkesin onu bilmesi gerekiyor. O yüzden ben işte öneriyorum, seviyorum.

– Slovenya ve Türkiye yayımcılığını kıyaslar mısın?

Mesela bir yayımcı ile konuşuyorum, “Biz, Türkiye’debir şirketiz.” diyor. Oysa yıllık 150, ne bileyim 300 yayın yaptığını söylüyor. Onların az dediği bizim için o kadar çok ki! Bizde35. Tabii Türkiye nüfusu 80, bizimki 2 milyon. Bubir farklılık. Basım aşamalarımız da çok farklılık yok. Ama şöyle bir şey dikkatimi çekti. Özellikle çocuk kitaplarında, resimlere çok özen gösteriyorsunuz. Bu çok güzel bir şey.

– Takip ettiğin bir Türk yazarmı?

Bu çok üzücü;yayınlar mıyızdiye okumam gerekenleri okuyorum. Onun dışında da zaten çok az okuyabiliyorum. EnGülşah Yemen Sarıoğlu’nu okudum, çok beğendim.

(Soldan sağa: Hatice Saka, Fatoş Altunç, Melike Günyüz, Damla Karakuş, Esra Ceceli)

ESRA CECELİ – TURCA Genel Koordinatörü

Sıradaki Haberi Oku  Fransa, Erdoğandan 1 milyon maske yardımı talep etti

İSTANBUL, BELKİ AVRUPA’NIN TELİF MERKEZİ OLUR

 

– Esra Hanım,sahibi olarak size sorayım, nasıl değerlendiriyorsunuz bu yılki Fellowship’i?

Bu yılki Fellowship’in geçen yıldan ileride olacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz dört yıla baktığımızda Fellowship’te yapılan işin,- bu bir sonuçta iş organizasyonu-  artık logaritmik bir artışla arttığını görüyoruz. Neredeyse bir önceki yıla göre on kattelif satışı yapılmış geçtiğimiz yıl. Biz buonun yirmi katı çıkacağına inanıyoruz. Çünkü bu potansiyel var, daha ona ulaşamadık bile geçen yılki rakamları biz Ticaret Bakanlığı için derlediğimizde şuna ulaştık. Fellowship sadece öyle yayıncıların bir araya gelip sosyalleştiği bir yer değil, burada önemli bir iş yapılıyor. Türk yayıncılık camiasının biriçerisinde yaptığı ihracatın yarısını, biz bu etkinlikte gerçekleştiğini öğrendik. Bu ülke ekonomisi adına çok önemli bir şey, dışarıya kültür satıyoruz. Hiçbir dış girdisi olmayan, tamamen yerli sermayeler üretilen bir şeyin ihracatından bahsediyoruz. Bu ihracatta sadece bir kitabın birolarak satılması değil, onun muhteviyatı olan bizim kültürümüzün de dışarıya gitmesi anlamına geliyor. Bu birçok kapıyı arkasından açıyor.

– Örneğin?

Siz kitaplarla açtığımız bir kapıdan başka ticari çıkışların da sağlanmasına yol açıyorsunuz sizi kültürel anlamda tanıyan dünya başka üretimlerinizle de ilgileniyor. Bu bakımdan kültürün dışarı açılmasımüdürümüzün de dediği gibi biz yumuşak gücü dışarıya gösteriyoruz. Artık sadece göstermiyoruz, bir de onu satıyoruz. Bunun karşılığında şu merakı baştan oluşturmuş oluyoruz. Türkiye daha neler üretebilir? Başka üretimlerimizin de satılmasına dünya piyasası içerisinde bilinir olmamıza önemli yol açtığını düşünüyorum Fellowship’in. Biretkinlik, yılda bir olan üç günlük, işte kitaplarla ilgili böyle binalarla falan ilgili değil;aslında önemli. Biz bunu ihracatçılarla görüştüğümüzde, ki bu sektör bu alanda yeni, bize şunu söylediler: 10 kuruş eksiğiniz olsa kimse size ekmek vermez, siz o 10 kuruşa sahip çıkın, o 10 kuruş çok artacak. Hakikaten yıllar içerisinde gördük ki Fellowship’te bu katlanarak arttı.

– Peki başka nelerettiniz?

Zannetmeyin burada imzalanan sözleşmeler sadece işi yapıyor,bir iletişim ağı kuruluyor bunun arkasından. Bunun ekstraları var, bizim oluşturduğumuz portaller var. Oradaboyunca devam eden birve iletişim gerçekleşiyor. Bu ülkenin tanıtımı açısından da çok önemli. GeçenFellowship’e gelenlerdentefek birdeğerlendirmesi yaptığımızda turistlik olarak gelenlerin olduğunu gördük. Aynıülkelerindealanları geniş bu katılımcı, eşini dostunu akrabasını toplayıp tatile geliyor, çevresi bunu duyuyor. Domino etkisi dediğiniz şey oluyor, biz küçücük bir şey yaparak diğeralanlarının canlanmasına yol açabiliyorsak ne mutlu, ki bunun gerçekleştiğine inanıyoruz.

– Buradan neler umuyorsunuz?

Dünya konjonktürünü düşündüğünüzde herkesinetmek hususunu bir değil dört beşdüşündüğü bir noktada bu insanların buraya gelmesi çok önemli bir şey. Hiçbir şey olmasa bile onların buraya gelme isteğini önemsiyorum ben açıkçası. Londra Kitap Fuarı, Bologna Kitap Fuarı gelmesine rağmen çok önceden rezervasyonunu yaptırıp İstanbul’a bu oluşuma geldiler. Bu artacaktır, İstanbul bunu belki bir fuara çevirir. Dahaşeyler olur, Avrupa’nın telif merkezi olur.

Not: Söyleşiye katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

Damla Karakuş

[email protected]

Instagram: biyografivekitap

YORUMLAR YAZ
çapa escort avcılar escort esenyurt escort