Gündem

Dünyada korona aşısı çalışmalarında son durum

Dünya çapında koronavirüs bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor.

Virüsü salgın olarak nitelendiren Dünya Sağlık Örgütü’nün ardından tüm gözler aşı ve ilaç olasılığına çevrildi.

Dünya çapında yaklaşık 35 şirket ve akademikböyle bir aşı oluşturmak için yarışıyor.

İNSAN ÜZERİNDE DENEME YAPILACAK

Bu şirketlerden bazıları, aşı bulma konusunda halihazırdave çalışmalar hayvanlar üzerinde yürütülüyor. ABD merkezli biyoteknoloji firması Moderna, söz konusu aşıları yakında insan üzerinde deneyecek.

EN AZ BİR YIL SÜRECEK

Geçtiğimiz hafta deneysel bir koronavirüs aşısı çalışmalarına katılan gönüllüler ilk aşı dozlarını aldı. Aşı üzerinde yapılan testlerin tamamlanmasının en az birsüreceği belirtilse de, çalışma, bağışıklık sisteminin koronavirüsle nasıl savaşabileceği hakkında bilgiler sağlayabilir.

Sıradaki Haberi Oku  Bitliste, PKKya ait sığınaklar ele geçirildi

45 KİŞİLİK DENEK GRUBU

Aşı ilk olarak 45 kişilik koronavirüsten etkilenmemiş gönüllü ve sağlıklıüzerinde uygulanacak. Bilim adamları yapılan aşıların güvenli olup olmadığını görmek istiyor. Bu ilk denekleryan etkiler veya reaksiyonlar göstermezse, araştırmacılar, sonuçları doğrulamak için yüzlerce sağlıklı gönüllüyle çalışmaları sürdürecek.

100’DEN FAZLA İLAÇ TEST EDİLİYOR

Ayrıca, bir diğer ABD’li aşı şirketi Novavax, koronavirüse karşı geliştirdiği aşıların bazılarının bu baharda insan üzerinde denenmeye hazır olduğunu bildirdi. Öte yandan, dünya çapında 100’denilaç da koronavirüs tedavisi için test ediliyor.

TRUMP’TAN AŞI BASKISI

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 2 Mart’ta Beyaz Saray’daki bir toplantıda Kasım ayında yapılacak ABD seçimlerine kadar koronavirüs aşısının hazır olması için baskı yaptığı konuşuluyor. Ancak, bu tarihin imkansız olduğu vurgulanıyor. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan araştırmacı Annelies Wilder-Smith, “Çoğu aşıcı gibi ben de bu aşının 18 aydan önce hazır olacağını düşünmüyorum.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Uyuşturucu suçu da infaz paketine girdi

ÇİN’DE KLİNİK ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Salgının çıktığı ülke olan Çin’de koronavirüs aşısı için yürütülen klinik çalışmaların ilk aşaması başlatıldı. Pekin yönetiminin fonladığı projede aşılar, ilk gönüllülere uygulandı. Çin’deki aşı, 18-60 yaş arasındaki 108üzerinde farklı dozlarda deneniyor. Deneklerin, virüsün çıktığı Vuhan kentinden olduğu aktarılırken, çalışmalarınsonuna kadar süreceğiediliyor.

ALMANYA’DA İLAÇ GELİŞTİRİLİYOR

Tübingen eyaletinde bulunan ilaç şirketi CureVac’in geliştirdiği ilacın, ancak sonbaharda onbinlerce kişiye gönderilebileceği bildirildi. Şirketin yöneticilerinden Franz Werner Haas, ilaca ilişkin verilerin yılın üçüncü çeyreğinde ellerinde olacağını belirtti.