Gündem

DSÖ: Koronavirüse karşı saldırgan olmalıyız

Koronavirüsle mücadeleyi futbol taktikleriyle karşılaştıran Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bir futbol maçını sadece savunma yaparak kazanamazsınız. Saldırmalısınız da” diye konuştu.

Tedros, fizikselkoymanın salgının yayılımını yavaşlatabileceğini dile getirerek bunun, “kazanmamıza yardımcı olmayacak bir savunma önlemi” olduğunu da sözlerine ekledi.

“TÜM ŞÜPHELİ VAKALARA TEST YAPILMALI”

“Kazanmak için virüse karşı agresif ve hedeflenmiş taktiklerle saldırmamız gerekiyor” diyen Tedros, tüm şüpheli vakaların teste tabi tutulması yönündeki çağrısını yineledi.

Tedros, tespit edilen her vakanın izole edilmesi ve bakımının yapılasının; her yakın temasın izlenmesi ve karantina uygulanmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

“HENÜZ ETKİLİ BİR TEDAVİ YOK”

Covid-19’a karşı aşı ve ilaç üretme yönünde yürütülen araştırma ve geliştirme faaliyetlerine de övgüde bulundu. Ancak Tedros, Covid-19’a karşı henüz etkili olduğu kantlanmış bir tedavinin bulunmadığınıetti.

Sıradaki Haberi Oku  Konyada umreciler karantinadan kaçmaya çalıştı

Sağlık çalışanları arasında çok sayıda vakanın olduğunu gösteren “endişe verici” raporların olduğunu söyleyen DSÖ Başkanı, “Onları virüsten korumak en öncelikliolmalıdır ziradurumda birçok insan ölecek” ifadelerini kullandı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri