Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğandan af talimatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadele için 19 maddeden oluşan ekonomikpaketini açıkladıktansonra Çankaya Köşkü’nde cezaevlerinin durumunu ve yeni infaz düzenlemesiyle ilgili çalışmaları Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve parti kurmaylarıylamasaya yatırdı.

Hürriyet’ten Oya Armutçu ile Gizem Karakış’ın haberine göre Erdoğan, 18 yıldır bir infaz düzenlemesi kararının alınamadığını anlatarak, “Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi.” dedi.

“BU İŞİ BİR AN ÖNCE ÇÖZÜN”

Koronavirüs dolayısıyla cezaevlerinin boşaltılması tartışmalarının da gündeme geldiği toplantıda Erdoğan, sürecin getirdiği zorunluluklara işaret etti. Erdoğan, “Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi birönce çözün” talimatını verdi.

Sıradaki Haberi Oku  Trump, 2,2 trilyon dolarlık dev teşvik paketini onayladı

Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerine “virüs bulaşmadan” mahkumların tahliyesi öngörülürken, infaz sisteminde yapılacak değişiklikle cezada yüzde 50 indirime gidilmesi planlanıyor.

KİMLERİ KAPSIYOR

Cinsel, uyuşturucu, örgütlü, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirler (tekrar suç işleyenler) hariç cezaların infazı 2/3 (yüzde 67) yerine 1/2 (yüzde 50) olarak uygulanacak. Cezaevinde kalınacak sürenin 5’te 1’i denetimli serbestlikte geçirebilecek. Doğum yapan bir kadın, doğumun üzerinden 1.5geçmeden cezaevine konulamayacak.

70 yaşın üzerindekiler 2ve altındaki cezalarını, 75 yaşın üzerindekiler ise 4ve altında kalan cezalarını konutta çekecek. Taslakhatlarıyla şöyle: Bir yıllık otomatik denetimli serbestlik mekanizması sona eriyor. Örneğin 1 ay hapis cezasıkişi de artık 12 gün cezasınıcezaevinde geçirecek.

EVDE İNFAZ

Mahkemelerin verdiği cezaların 2/3’ü (yüzde 67’si) yerine 1/2’si (yüzde 50’si) kapalı cezaevinde çekilecek. Doğum yapan kadınların aldıkları ceza 3ve altında ise bu ceza konutta infaz edilecek. Koşullu salıverilme süresinde herhangi bir yeni suçtan örneğin 1cezabir hükümlünün, koşullu salıverildiği süreden sadece 2 yılı yanacak.

Sıradaki Haberi Oku  Facebook, Türkiyenin koronavirüs çalışmalarına destek olacak

İnfaz düzenlemesiyle ilgili teklifin, bu dönemde Meclis gündemine getirilmesine muhalefetin de tepki göstermeyeceği,olmayacağı düşünülüyor. Düzenlemeye önümüzdeki haftaşeklinin verilmesi ve ardından muhalefete sunulması planlanıyor.

Mevcut sistemle 70 yaş üzerindekilerin 1 yılın altında kalan cezalarının evde infazı mümkün. Bu süre şimdi 2 yıla çıkarılacak. 75 yaş ve üzerindekiler için ise 3olan süre ise 4 yıla yükseltilecek. Cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyeceğine dair Adli Tıp Kurumu tarafından rapor verilen kişiler 3 yıla kadar olan cezalarını konutta infaz edebilecek.

GECE VE HAFTA SONU İNFAZI

Gece infazı ve hafta sonu infaz usullerine işlerlik kazandırılacak. Mevcut sistemde 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılanların cezalarını hafta sonu ya da gece çekmesinevar. Ancak 1 yıllıksüresi nedeniyle 6 ay ceza alanlar hiç cezaevine girmediği için bu sistem işletilemiyor.

Sıradaki Haberi Oku  Şırnakta sağanak yağış sonrası çay taştı

Taslakta 6 aylık süre 1 yıla çıkarılıyor. Taksirle işlenen bir suç kapsamında verilen cezalarda ise bu süre 2olarak belirlenecek. Bu sürenin altında ceza alanlar talepleri halinde cezalarının infazını hafta sonu ya da geceleri cezaevinde girerek çekebilecek.

İnfaz düzenlemesi merakla bekleniyor