• %
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5741
  % 0,31
 • € EURO
  8,9800
  % 0,20
 • £ POUND
  9,7921
  % -0,22
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12
 • 22 AYAR SAF ALTIN GRAM/TL
  434,42
  % 0,74
 • ÇEYREK ALTIN
  778,81
  % 0,74
 • BITCOIN
  82349,481
  % -0,14

Çinliler SARStan sonra korona konusunda uyarıldı

Çinliler SARStan sonra korona konusunda uyarıldı
Spread the love

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve ölümlere yol açan koronavirüs, Antarktika hariç tüm kıtalara yayıldı.

10 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesineolan virüs hakkındaki araştırma sonuçlarına göre, ilk kaynak, hayvanlardan insanlara geçtiğiği yönünde..

Başolarak ise Çinlilerin tükettiği yarasa çorbası…

Koronavirüs 99 günde dünyanın yüzde 84’üne yayılırkendünyasındangeldi…

2007 yılının ekim ayında, küresel salgın SARS sona erdikten 4sonra, dörtinsanı Amerikan Mikrobiyoloji Derneği’nde yayınladıkları akademik makalede dünyayı bugün sarıp sarmalayan soruna dikkat çekmişti

YENİ BİR VİRÜS DOĞUYOR

Vincent C. C. Cheng, Susanna K. P. Lau, Patrick C. Y. Woo, ve Kwok Yung Yuen imzalı bilimsel çalışmada daha o dönem insanlar ile yarasalar arasındaki ilişkiye dikkat çekilmiş, “Yeni bir virüs ihtimali göz ardı edilmemeli” uyarısı yapılmıştı.23 sayfalık çalışmada SARS ile vahşi hayan satışı arasındaki bağlantı şu sözlerle anlatılıyor:

Sıradaki Haberi Oku  Ankarada sahte maske imalathanesine baskın düzenlendi

Ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu SARS koronavirüs yeni milenyumun ilk önemli pandemik salgını. Çin’in güneyindeki hızlı ekonomik büyüme misk kedisi gibi hayvansal protein talebineoldu. Çok sayıda ve çeşitli türdeki bu vahşi memeli hayvanların tıka basa dolu kafeslerin içinde biyo-emniyet önlemlerinden yoksun pazarlarda satılması bu virüsün hayvanlardan insanlara geçmesineoldu.

YARASALARDAN UZAK DURUN

O dönemdünyasının üçgibi bir süre zarfında 4 bindenbilimsel araştırma yayımlayarak sorunun kaynaklarına inme konusunda başarılı olduğunueden çalışmada, 17öncesinde yaşananlar “2003 yılının sonlarına doğru SARS’ın ortaya çıkışı Çin’in güneyindeki vahşi yaşam marketlerinde nalburunlu yarasalarınbir virüsü taşıdığı dönemegeldi. Bu yarasalar tehlike içeren virüsün geçişinde etkili oldu” cümleleriyleedilmişti

YORUMLAR YAZ