Gündem

Çindeki hastanelerde kullanılan sağlık destek robotu

Çin’de ortaya çıkan ve dünya genelinde binlerce kişinin ölümüneolan koronavirüs salgını yayılmaya devam ettikçe, Çin’deki hastaneler de çeşitli önlemler almak zorunda kaldı.

Geçtiğimiz günlerde, virüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak ve insan temasını enindirmek için hastanelerde robotların kullandığından bahsetmiştik.

Tsinghua Üniveristesi’ndeki araştırmacıların ürettiği yeni bir robot ise bu seferçalışanlarına destek oluyor.

ULTRASON ÇEKİP HASTAYLA İLGİLENEBİLİYOR

Tekerleklerin üzerine konumlandırılmış bir robotik koldan oluşan robot, ultrason çekebiliyor, ağızdanalabiliyor ve normalde stetoskopla yapılan hastayı dinleme işlemini yapabiliyor.

Normalde doktorlar tarafından yapılan bütün bu işlemler, robotlar sayesinde uzaktan da yapılabiliyor.

Tsinghua Üniversitesi’nden robotuntasarımcısı Profesör Zheng Gangtie, doktorların hepsinin çokolduğunu, ancak virüsün oldukça tehlikeli olması nedeniyle bu iş için robotların kullanılabileceğini söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Rusyada koronavirüs taşıma riski bulunan takip edilecek

Zheng Gangtie, böyle bir robot yapma fikrini ilk olarak Vuhan’ın karantinaya alındığı,ve ölüm sayılarının her geçen gün arttığı dönemde düşündüğünü belirtti.

Gangtie, robotların neredeyse tamamen otomatik olduğunu ve hastalara temas faaliyetlerini tamamladıktan sonra kendilerini dezenfekte edebildiklerini belirtti

Robotların her birinin maliyetinin ise 72 bin dolar olduğu açıklandı.

Instagram: @eshteknoloji

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri