Gündem

Çinde soylu bir kadının mezarından eşek çıktı

Araştırmacılar, tarih öncesine ışık tutabilmek için yaptıkları bilimsel kazılara devame ederken, Çin’de çok ilginç bir bulguya rastladılar.

Çin’de Tang Hanedanı üyesi Cui Shi isimlibir kadının eşeklerini çok sevdiği için, mezarına onlarlagömüldüğü keşfedildi. Şaşırtıcı olan başka birise, eşeklerin gömülürken muhtemelen hayatta olduğu ortaya çıktı.

Söz konusu mezar ise milatton sonra 878 yılına ait.

Eşeklerin tarihin o dönemlerinde dünyada yük hayvanları olarak kullanıldığı daha önce de biliniyordu. Ayrıca eşekler,ve ticaret güzergalarını genişletmek için kullanılıyor ve özellikle Avrupa ve Asya’da çok önemli hayvanlar olarak görülüyorlardı.

Atların aksine, eşekler savaşlarda kullanılmıyordu. Yalnızca toplumun alt tabakasındaki insanlar bu hayvanlarıulaşım amacıyla kullanıyordu. Ancakinsanlarınkullandığına eski tarihlerde pek de rastlanmadı.

Sıradaki Haberi Oku  Pakdemirli: Gıda tedariğinde sorun yok

ARKEOLOGLAR ŞAŞIRDI

Çin’in Şensi Arkeoloji Akamesi’nden arkeolog Songmei Hu, “Eşekleri öldükten sonra kurban etmek şöyle dursun, Cui Shi gibibir kadınınkullanmasını gerektirecek herhangi biryoktu. İlkböyle bir bulguyla karşılaştık.” ifadelerini kullandı.

POLO OYUNU İÇİN EŞEKLER TERCİH EDİLİYORDU

Tarihi belgelere baktığımızda, o dönemdesırtında oynanarak ok fırlatılan polo oyununun, özellikle milattan sonra 3.yılda Çin’de popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat polo, pek de güvenli bir oyun olmadığı için, bazı biniciler özellikle de kadınlar ve yaşlılar, oyunun Lvju ismi verilen eşeklerle oynanan versiyonunu tercih ediyordu. Ancak tarihi belgelerle kaydedilen bu bilgi, daha önce arkeolojik bir bulguyla desteklenmemişti.

Instagram: @eshteknoloji

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri