Gündem

Ceviz Tarımında Tozlayıcı Türlerin Önemi Nedir?

Ceviz tarımı yapmak isteyenler, farklı aşılı ceviz fidanı türlerinden faydalanabilir. Özellikle de ülkemizde sık tercih edilen bazı türler, yüksek verim sağlamaktadır. Lara, Chandler, Franquette, Pedro ve Fernor gibi bahsedebileceğimiz bu türler, kendilerine has karakteristik yapılara sahiptir. Fakat bu türler, maksimum döllenme için tozlayıcı türlerin varlığına ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle yazımızın ana konusu, ceviz yetiştiriciliğinde tozlayıcı türler hakkındadır. Bu sayede ceviz bahçesi kurulumu yaparken tozlayıcı türler hakkında daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Cevizde Tozlaşma Nedir?

 

Tozlaşma ya da diğer bir adıyla polenleşme, ceviz ağacındaki erkek organında üretilen polenlerin, farklı yollar vasıtasıyla dişi organın tepecik bölümüne yapışması durumuna verilen isimdir. Bu sayede tepeciğe yapışan polenler, yumurtalığa ulaşarak döllenmeyi gerçekleştirir. Döllenmiş yumurtaya verilen isim ise zigottur.

 

Bu anlattığımız durum, tüm çiçeklerde meydana gelen bir durumdur. Cevizlerde tozlaşma, rüzgar vasıtası ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle bahçenin kurulumunda rüzgar yönünü de hesaba katmak gerekmektedir. Ceviz ağaçlarında Chanler ceviz fidanının tozlayıcı çeşitleri; Franquette ile Cisco iken, Ferbor ceviz fidanında Fernette ve Franquette çeşitleri tozlayıcı görevi görür. Her bir ceviz fidanı çeşidinin tozlayıcı türünü, internet üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiye İş Bankası, hizmet saatlerini değiştirdi

  • Tozlayıcı Gerekli midir?

 

Yukarıda anlattığımız durum, cevizlerde meyve üretimi için gereklidir. Ne yazık ki birçok tür, kendi kendini tamamen dölleyemez. Bu nedenle tozlayıcı türlerin varlığına ihtiyaç duyarlar. Eğer bahçenizde %5 oranında (20’de 1) tozlayıcı tür dikimi yaparsanız, tozlaşma sırasında tam verim elde edebilir ve daha yüksek hasat miktarına sahip olabilirsiniz.

 

Erkek ve dişi organlarında yaşanan bu gelişme, eş zamanlı olmalıdır. Bu nedenle her bir ceviz türünün tozlayıcı türüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeterli tozlaşma oluşmazsa, ceviz ağaçlarında meyve üretimi de oldukça düşük seviyelerde seyredecektir.

  • Tozlaşmanın Seviyesi Önemli midir?

 

Ceviz ağaçlarında tozlaşma, ideal bir oranda olmalıdır. Fazla ya da eksik tozlayıcı dikimi, cevizlerde meyve üretimine doğrudan etki edebilir. Eksik tozlaşma durumunda, meyve üretimi seviyesi oldukça düşük olur. Eğer %5 oranından çok daha fazla tozlayıcı çeşidinden faydalanırsanız, bu durumda da aşırı tozlaşma olur. Bu durum da zararlıdır. Aşırı tozlaşma, meyveden alacağınız verimi azaltabilir. Bu nedenle ideal ölçülerde tozlaşma seyri olması gerekmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Bağışıklık sistemi nedir

 

Tozlaşma döneminin maksimum seyrettiği dönemlerde, püsküllerde maksimum bir tozlaşma meydana gelir. Bu durum, püsküllerde gözle görülür bir tozlaşma meydana getirir. Bunu kendi gözlerinizle de görebilirsiniz. Havaya saçılan bu toz türündeki tanecikler, aslında erkek organlarından taşınan polenlerdir.

 

Özetleyecek olursak; yetersiz tozlaşma gibi aşırı tozlaşma da cevizden alınan verimi etkileyebilir. İşinizi garanti altına almak istiyorsanız, ideal değerlere dikkat etmeli ve iki uçta da aşırıya kaçmamalısınız. Aksi durumda, bir sonraki hasat döneminde yeteri kadar verim elde edemeyebilirsiniz.

  • Tozlaşma Nasıl Oluşur?

 

Yukarıda, tozlaşmanın ne olduğundan bahsetmiştik. Burada aynı zamanda tozlaşmanın nasıl meydana geldiğinden de yüzeysel olarak bahsettik. Eğer detaylı olarak bahsetmemiz gerekirse, bu durumu şöyle özetleyebiliriz:

 

Cevizde tozlaşma, sadece rüzgar sayesinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle arı gibi böcekler, tozlaşma konusunda herhangi bir rol oynayamaz. Tozlayıcı tür dikimi kadar, rüzgarın da bu konuda oldukça değeri bulunmaktadır. Erkek organlarda yer alan bu polenler, dişicikteki yumurtalığa ancak rüzgar sayesinde ulaşmaktadır.

  • Tozlaşma Neden Gereklidir?

 

Tozlaşmanın bize en temel faydası, daha iyi meyve üretimi sağlamasıdır. Bu nedenle zamanla olgunlaşan ve rüzgar ile dağılan erkek organdaki polenler, dişi organlarla buluşur. Buluşma sayesinde döllenme meydana gelir. Çiçekte meydana gelen bu döllenme, belirli bir dönem içerisinde meydana gelmektedir. Tozlayıcı tür seçiminde de işte bu zamanlama göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer uygun olmayan bir tür dikiminde bulunursanız, muhtemelen cevizde tozlaşma istenilen seviyeye ulaşmaz.

Sıradaki Haberi Oku  Kaçak 20 ton dezenfektan üreten şüpheliler serbest kaldı

 

Tozlaşma, ceviz yetiştiriciliği söz konusu olduğunda gereklidir. Ancak zorunlu değildir. Zira daha önce de bahsettiğimiz üzere, ceviz fidanları bir oranda kendilerini döllemektedir. Ancak daha iyi verim açısından, tozlaşma gereklidir. Ceviz tarımı yaparak daha fazla kar elde etmek istiyorsanız, bu duruma azami önem göstermeniz gerekmektedir.

 

Bu yazımızda, cevizde tozlaşma nedir ve neden gereklidir sorularına cevap bulduk. Zaman farklılıklarından dolayı yetersiz verim elde etmek istemiyorsanız, yazımızda yer alan bilgilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sayede iyi bir hasat dönemi geçirebilirsiniz. Ceviz yetiştiriciliği için daha detaylı bilgi için Tolga Özcan’ın ve birçok değerli yazarın oluşturduğu chandlercevizyetistir.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.