Gündem

Bulgaristanda sağlık görevlileri istifa ediyor

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da ‘2. Şehir Hastanesi’nden 85 kişilikgörevlisi, salgın hastanesine dönüştürülmek istenen hastanenin salgınla mücadele için hazır olmadığı gerekçesiyle topluca istifalarını sundu.

Sağlık görevlileri, solunum cihazları bulunmadığını ve kendilerinekoruyucuve malzemelerin sağlanmadığını öne sürdü.

YAŞLI DOKTORLAR VAR

Ayrıca, hastanedeki doktorların çoğunun, emekli ya da emekli olmaya yakın olduğu için koronavirüs salgınında riskli grupta yer aldıkları belirtildi.

BELEDİYE BAŞKANI DA İKNA EDEMEDİ

Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova’nın hastane yönetimiyle görüşüp, 10 kişilik bir salgın ünitesi oluşturulmasını istediği,görevlilerinin buna da sıcak bakmadığı öğrenildi.

OHAL’DE BÜTÜN HASTANE ÇALIŞANLARINA AYLIK EK 500 EURO

Birkaç gün önce OHAL durumuna geçen ülkede salgın döneminde hastanelerde hastalarla direkt teması olan bütüngörevlilerine, aylık 500 euromaaş verilmesi kararı alındı. Bu karara rağmen bazıgörevlilerinin, salgın ünitelerinde çalışmaya sıcak bakmadığı belirtildi.

Sıradaki Haberi Oku  CHPden infaz düzenlemesine destek

KRİZ MERKEZİ: BU BÜYÜK BİR SORUMSUZLUK

Kriz Merkezi Başkanı Askeri Tıp Akademisi Müdürü Tümgeneral Ventsislav Mutafçiyski bu istifaları, ‘büyük birve sorumsuzluk’ olarak niteledi. Ülkedearasında ve sosyal medyada da salgın ünitelerinde çalışmak istemeyengörevlerine karşı geniş tepkiler olduğu aktarıldı.

“YAPTIRIM UYGULAYACAĞIZ”

Açıklama yapan Bulgaristan Devlet Başkanı Rumen Radev, “Hipokrat yeminine uymayan,ve sorumluluklarından kaçangörevlilerine yaptırımlar uygulayacağız. Onlara gereken koruyucu giysileri ve teçhizatı sağlayarak, görevlerinde kalmalarını istiyoruz.” dedi.