• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  82815,612
  % -1,71

BM: Yaptırımlar acilen kaldırılmalı

BM: Yaptırımlar acilen kaldırılmalı
Spread the love

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet yaptığı yazılı bir açıklamada, korona virüs salgınına maruz kalan ve yaptırım altında olan İran, Venezuela ve Küba gibi ülkelerdesektörü ve insan hakları bakımındanetkileri nedeniyle yaptırımların hafifletilmesi veya askıya alınması çağrısı yaptı.

“YAPTIRIMLAR HEPİMİZ İÇİN RİSKTİR”

Bachelet, “Ölüm, acı ve daha geniş bulaşma üzerindeki patlayıcıgöz önüne alındığında herhangi bir ülkenin tıbbi sisteminin çöküşünden kaçınmak çok önemlidir. Bu önemli zamanda hem küreselsağlığı nedenleriyle hem de bu ülkelerdeki milyonlarca insanın haklarını ve yaşamlarını desteklemek için sektörel yaptırımlar hafifletilmeli veya askıya alınmalıdır. Küresel bir salgın bağlamında, bir ülkede tıbbi çabaları engelleyen yaptırımlar hepimiz için risktir” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  AB koronavirüse karşı 540 milyar avroluk paket hazırladı

İRAN, VENEZUELA VE KÜBA

Michelle Bachelet, “Örneğin, insan hakları raporları, Covid-19’dan en az bin 800 kişinin öldüğü İran’da sektörel yaptırımların,çalışanları için solunum cihazları ve koruyucu ekipmanolmak üzereilaçlara ve tıbbi ekipmanlara erişim üzerindekietkisini defalarca vurgulamıştır. Beş hafta önce korona virüsün ilk vakalarının tespit edilmesinden bu yana 50’denİranlıgörevlisi öldü. İran’daki salgın, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerdehizmetlerini zorlayacak komşu ülkelere de yayılıyor” ifadelerini kullandı.

Bachelet açıklamasında Kore, Venezuela, Zimbabve ve Küba’ya uygulanan yaptırımların da tıbbi çabaları engelleyebileceğinietti. Bachelet, “Bu ülkelerin çoğundasağlık sistemleri var. İnsan haklarının korunmasında ilerleme için bu sistemleri iyileştirmek şarttır. Bu ülkelerdeki nüfus hiçbir şekilde yaptırımlar tarafından hedeflenen politikalardandeğildir ve değişen derecelerde uzun süredir tehlikeli bir durumda yaşamaktalar” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Yetkin Dikinciler: Hayat durdu

“Venezuela’da bazı hastaneler düzenli olarakve elektrik kesintilerine maruz kalıyor ve ilaç, ekipman, dezenfektan ve sabun eksik” diyen Bachelet, “Busektörel yaptırımların uygulanmasından önceye dayansa bile salgının tedavisi ve önlenmesi için dahakaynak tahsis edilebileceği anlamına gelebilir” ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarının durumuna da dikkat çeken Bachelet, “Doktorlar,görevlileri veyapılarında çalışan herkes ön saflarda ve hepimizi koruyorlar. Sağlık çalışanlarının sağlığını korumak özellikle önemlidir ve tıp uzmanları, krize verilen yanıttaki eksiklikleri belirttikleri için yetkililer tarafından asla cezalandırılmamalıdır” dedi.

“DÜNYA LİDERLERİ BİR ARAYA GELMELİ”

Dünya liderlerine birlik çağrısı yapan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, “İnsan haklarını geliştirmek için uluslararası iş birliği ve dayanışma herşarttır. Aynı zamanda her ülkeninçıkarlarını ilerletmek için de hayati öneme sahiptir” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Konyada elektrik akımına kapılan genç hayatını kaybetti

Bachelet, yaptırım altındaki ülkelerin şeffaf bilgi vermeleri,insani yardım tekliflerini kabul etmeleri ve savunmasız insanlarınve haklarına öncelik vermeleri gerektiğini de kaydetti. Bachelet ayrıca,ve uluslararası kuruluşların insani çalışmalarını engelsiz bir şekilde yürütmelerini garanti altına almak için önlemler almalarını da istedi.

Bachelet açıklamasında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in geçtiğimiz hafta koordineli, kararlı ve yenilikçieylemi çağrısını yineleyerek, “Hiçbir ülke bu salgınlabaşına etkili bir şekilde mücadele edemez. Dayanışma, iş birliği ve özenleetmemiz gerekiyor. Dayanışma, Covid-19’un yayılmasını önler” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR YAZ