Gündem

BİST100 endeksi

Geçtiğimiz günlerden bu yana endişe veren enflasyon teması yerini pozitifliğe bıraktı. Fed üyelerinden enflasyonda önümüzdeki aylarda gelebilecek sıçramaların geçici olduğu yönünde açıklamalar gelmeye başladı. Fed Üyesi Lael Brainard arz sıkıntılarının aşılması sonrası kısa vadeli fiyat baskılarının azalacağını öngörürken uzun vadeli beklentilerinin “çok iyi bir şekilde çapalandığını” belirtti. Brainard, Fed üyelerinin ‘’enflasyonun hedefin üstüne çıkması durumunda tekrar aşağı indirecek araçlara ve tecrübeye sahip olduğunu’’, James Bullard ise varlık alımlarını azaltma zamanlamasının önümüzdeki aylarda gündeme geleceğini belirtirken “Ancak o noktaya henüz gelmedik” açıklamasını yaptı. Bir başka Fed üyesi Raphael Bostic enflasyonun uzun bir süre yüksek kalmasını beklemediğini vurguladı. Fed üyelerinden gelen bu açıklamalar geçtiğimiz gün risk iştahını artırdı ve hisse piyasalarına pozitif yansıdı.

Sıradaki Haberi Oku  Günlük strateji

BİST100 endeksi tarafına bakıldığında ise endeks geçtiğimiz işlem gününe küresel piyasalara paralel %0,37 oranında yükseliş 5,30 puan artışla 1.457 seviyesinden başlangıç yaptı. Endekste hisse bazlı hareketler ön plandaydı. Günün ilk yarısında hafif alıcılı bir seyir hakimdi. Ancak kapanışa doğru kurun 8,46 seviyelerine kadar yükselmesiyle endekse sert satışlar geldi. Endeks hafif alıcılı başladığı işlem gününü %3,57 oranında düşüşle 1.400 seviyesinden tamamladı. İletişim sektörü payları %2,10 oranında değer kaybetti.

Almanya ekonomisi, Covid – 19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan katı ve uzun kısıtlamaların özel tüketimi yavaşlatması nedeniyle bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %1,8 daraldı.

Dolar / TL tarafına bakıldığında ise kur geçtiğimiz gün hafif yukarı başladı. Resmi Gazete’de yayımlanan TCMB Başkan Yardımcısı değişikliği kurda sınırlı yükseliş oluşturdu. Kur 8,39 – 8,42 arasında dengelendi. Dolar endeksi son 4 ayın en düşük verisini gördü. Dolar / TL’de  yukarı yönlü hareketlenmelerde 8,50 – 8.57 seviyeleri direnç seviyeleri, aşağı yönlü hareketlerde ise 8,30 – 8,22 – 8,15 seviyeleri destek seviyeleri olarak takibimizde olacak.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Selçuk'tan "Haydi fidanımızı sahiplenelim çocuklar" paylaşımı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bloomberg’e verdiği söyleşide pandemi desteklerinin milli gelirin %3’ünü geçeceğini söyledi. Cari denge görünümüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Elvan yıl sonunda 22-25 milyar dolarlık cari açık beklediklerini söyledi. Elvan, daha önce gündeme gelen kripto para çalışmasında vergilendirme politikası olacağını da ifade etti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri