Gündem

BİST100 endeksi

ABD’de yükselmesi beklenen enflasyon endişeleri ve emtia fiyatlarının yükselişi Çarşamba günü piyasaları baskılamaya devam etti. ABD ve Asya piyasalarındaki negatiflik BİST100 endeksine de yansıdı. BİST100 endeksi Bayram arifesinin olduğu yarım gün işlemlerin gerçekleştiği güne %0,24 düşüşle 1.441 seviyesinden başlangıç yaptı. Volatilitenin düşük olduğu işlem gününü endeks 1.441 seviyesinden tamamladı. İnşaat sektörü payları %3,68 oranında değer kazanırken, spor sektörü payları %4,42 oranında değer kaybetti.

İngiltere ekonomisi, 2021’in ilk çeyreğinde bir önceki döneme göre %1,5 küçülerek beklentilere paralel bir daralma kaydetti. İngiltere, 2021’in ilk çeyreğinde bir önceki döneme göre %1,5 daralma kaydederken geçen yıla göre %6,1 küçüldü. Mart ayında ise piyasa beklentilerin üstünde %2,1 büyüdü.

Sıradaki Haberi Oku  Artan COVID endişeleriyle endeks rekor serisine ara verdi

Dolar / TL ise arife günü seans kapanışında 8,30’lu seviyelerdeydi. ABD’de enflasyon verisinin beklentilerin üstünde gelmesi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1,70’lere kadar yükselmesi sonrası Dolar / TL, TCMB’de yaşanan Başkan değişiminin ardından görülen 8,49 seviyesinin de üzerine çıktı. 8,51’e dayanan kur diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine nazaran daha çok negatif ayrıştı.

 

ABD’de İşsizlik Başvuruları 8 Mayıs haftası itibariyle 473.000 olarak açıklandı. Böylelikle haftalık işsizlik maaşı başvurularında pandemi döneminin en düşük rakamı gerçekleşti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri