Gündem

BİST100 endeksi

Fed Başkanı Powell tarafından enflasyonda artışın geçici olduğu ve enflasyonun yüksek olduğu düşünülerek erken faiz artırımına gidilmeyeceğini belirtmesi küresel risk iştahını artırdı.

Yurtiçi piyasalar ise dün TCMB Başkanı Kavcıoğlu’un TBB üyelerinin yöneticileriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamalar ve kurun 8,59’a kadar geri çekilmesi ise pozitif başladı.
BİST100 endeksi önceki işlem gününe göre %0,46 değer kazanarak başladı. Sakin seyirde geçen ilk yarı sonrası, seansın ikinci yarı olarak belirtebileceğimiz kısımda satışlar derinleşti. Medyalarda yer alan habere göre bugün başlayacak AB Liderler Zirvesi öncesinde Türkiye, NAVTEX ilan etti. Türkiye ile imzaladığı Atina Mutabakat Muhtırası’na uymayan Yunanistan, mutabakata aykırı olarak turizm sezonunda tatbikat için Ege Denizi’nin uluslararası sularında askeri eğitim sahası ilanı yaptı. Türkiye Navtex ile karşılık verdi. 1.400 puanın altına düşmeyen endeks günü %0,53 oranında 1.402 seviyesinden tamamladı.

Sıradaki Haberi Oku  İçişleri Bakanlığı'ndan 23 Nisan genelgesi

Dolar / TL tarafında ise Haftaya 8,78 seviyesinden başlayan Dolar / TL 8,60 seviyesine kadar geriledi. Kurdaki geri çekilmede TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamaları etkili oldu.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, NATO’nun Rus karasuları yakınlarında faaliyetlerinde kayda değer artış olduğunu belirtti ve “provokatif” olarak nitelediği eylemleri kınadı. Gerasimov, “Uzun menzilli silahları bulunan NATO savaş gemileri Karadeniz ve Baltık Denizi’nde faaliyet gösteriyorlar. ABD ve müttefiklerine ait bu savaş gemilerinin faaliyetleri açıkça provokatifler dedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Defender Gemisine uyarı ateşi açılmadığını, geminin uluslararası hukuka uygun bir şekilde Ukrayna karasularında masum bir şekilde geçtiğini söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı öncesinde, İngiltere’ye ait “Defender” savaş gemisinin Rusya karasularını ihlal edip uyarı ateşi açıldığını bildirmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Kullanılıp yere atılan maske ve eldivenlerdeki tehlike

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri