Gündem

BİST100 endeksi

ECB Başkanı Lagarde’nin piyasa dostu açıklamaları, ECB’nin faiz kararını değiştirmemesi ve ABD enflasyon verilerinin beklentilerin üzerine gelmesine rağmen Fed Politikasının etkilenmeyeceği beklentisi ile küresel piyasalarda risk iştahı yüksekti.

Yurtiçi piyasalar ise özellikle kurdaki geri çekilme ve aşılanmadaki hızlanma ile geçen hafta destek buldu. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe BİST100 endeksi küresel piyasalara paralel olarak %0,31 oranında yükselişle 1.461 seviyesinden başlangıç yaptı. ABD enflasyon verisi ile ABD politika faizi arasındaki makasın açılması sonrası gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kazanırken, Dolar / TL 8,28, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise %1,42’lere kadar geriledi. Yurtiçi piyasalar da bu gelişmeler ile desteklendi. BİST100 endeksi Cuma günü %0,39 oranında yükselişle 1.460 seviyesinden tamamladı. Turizm sektörü payları %0,88 oranında değer kazanırken, madencilik sektörü payları %1,61 oranında değer kaybetti.

Sıradaki Haberi Oku  Uluslararası piyasalar

Bu hafta veri gündemi çok yoğun olacak. Gerek ekonomi alanında, gerek siyasi anlamda haber ve veri akışı gündemlerden düşmeyecek görünüyor. Bugün NATO Liderler Zirvesi başlayacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Biden ile görüşecek. Çarşamba günü Fed Faiz Kararı, Perşembe günü ise TCMB Bankası Faiz Kararı piyasaların odağında olacak. Özellik Cumhurbaşkanı Erdoğan2ın ‘faizlerin yüksek olduğunu’ dile getirmesi ile bu ay yapılacak faiz kararının yurtiçi piyasaların yön bulması açısından önem arz ettiğini düşünüyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri