Gündem

Bir kişi, koronavirüsü 59 bin kişiye bulaştırabilir

Dünya genelinde 425 bindenkişi koronavirüse yakalandı, yaklaşık 19 binhayatını kaybetti.

Londra Üniversitesi Akademisi’nden yoğun bakım tıbbı profesörü Hugh Montgomery, bir kişinin, koronavirüsü 59 bin kişiye nasıl bulaştırabileceğini anlattı.

Montgomery, koronavirüsün, normal gripten nasıl üç kat daha bulaşıcı olduğunu açıklayarak, hastalığın yayılmasını önlemek için sosyal mesafenin önemine vurgu yaptı.

KORONAVİRÜS, 59 BİN KİŞİYE NASIL BULAŞIR

Channel 4’te yayınlanan Dispatches programında konuşan profesör, virüsün yayılmasına ilişkin şu şekilde konuştu:

“Normal gribe yakalanırsam bunu1.3, 1.4 insana bulaştırırım. Bu 1.3, 1.4de bir sonraki gruba bulaştırırsa, virüs ikincibulaşmış olur. Virüs 10bulaştığında, yaklaşık 14 grip vakasındanolurum. Koronavirüs çok bulaşıcı, bu yüzden virüse yakalan her birdiğer üç kişiye bulaştırıyor. Böyle bakınca çokyok gibi görünse de virüsün bulaştığı her üçdiğer üç kişiye bulaştırdığında ve bu 10 katman halinde gerçekleştiğinde virüsün 59 bin kişiye bulaşmasındanoluyorum.”

Sıradaki Haberi Oku  3Ç21 BİST Şirket karları

SOSYAL MESAFE VURGUSU

Bu sayılar, 1.4’ün ve 3’ün 10. kuvvetleri üzerinden hesaplanıyor. Doktor Montgomery ayrıca, İngiliz hükümetinin sosyalkonusundaki tavsiyesinin görmezden gelinmesine karşı uyardı.

SAĞLIK BAKANI’NDAN UYARI

Öte yandan, İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, hafta sonu boyunca halkın ülkenin dört bir yanındaki plajlara ve parklara akın etmesinden sonra koronavirüsün yayılmasını önlemek için gerekirse “dahaişlem” yapmaya hazır oldukları konusunda uyardı.

İNGİLTERE’DE SON DURUM

İngiltere’de koronavirüssayısı 8 bini aşarken, 422yaşamını yitirdi.