Gündem

Bilişim Suçları

Bilişim Suçları

Bilişim suçları son dönemlerde uygulanan yaptırım cezaları olan suçlar arasına girmiştir. Bu suçlara diğer bir deyişle iletişim araçları aracılığı ile işlenen suçlardır.

Detaylı olarak incelendiğinde bilişim suçları hakkında ortaya çıkan sonuçlar hayli fazladır. İzinsiz cihaz, yasak program kurulumu, kredi kartlarının kötüye kullanımı, bazı kullanılan sistemlere erişimi engelleme, yok etme, bozma, karşı tarafın izinsiz sosyal medya hesaplarını ele geçirerek şifre değişikliği, özel bilgilere erişme gibi olumsuz her türlü hareket bu suçlara dahildir.

Sıkça karşılaşılan bir diğer konu olan trafik kazaları sonucunda karşılaşılan ortaya çıkan durumlarda ne yapılması gereklidir. Bu trafik kazaları kusur tespiti yapılırken Anadolu Kriminal sitesi yakından incelenerek uzman kadrosu ile çözüm odaklı çalışmalar yapılmaktadır.

Sıradaki Haberi Oku  Eğitim birliklerine yeni katılan askerlere 14 gün karantina

Adli İnceleme

Adli inceleme süreci suça bağlı değişiklik göstermektedir. İşlenen bilişim suçuyla alakalı görüntüler alınarak; adli görüntü netleştirme ve çözümleme adına inceleme altına alınır. Daha sonra videolardaki görüntüler izlenir, analiz edilerek incelenir ve çözümleme için iyileştirme yapılmaktadır. Böylelikle asıl suç belirlenir, ona göre ceza kanuna göre belirlenir.