Gündem

Bilirkişi Ücretleri Belli Oldu

2019 Bilirkişi ücretlerine ilişkin tarifeyi içeren düzenleme resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tarifenin resmi gazetede yayımlanması ile birlikte bilirkişilere 2019 yılı için ödenecek ücretler de belli oldu. Buna göre ödenecek en düşük ücret tutarı 220, en yüksek ise 580 lira olacak.

Bilirkişi ücretleri ne kadar oldu ?

Resmi gazetede yayımlanan Adalet Bakanlığı Bilirkişi Ücretleri tarifesine göre icra- iflas daireleri ve satış memurluklarında, sulh hukuk ve tüketici mahkemelerinde, icra hukuk ve icra mahkemelerinde yapılan iş ve görülen davalar, sulh ceza hakimliklerinde yerine getirilen işler ile Cumhuriyet Başsavcılıklarında yapılan soruşturmalar için 220 lira ödenecek.

Asliye hukuk, Asliye ceza, idare ve vergi mahkemelerinde görülen her bir dava ve yapılan her bir iş için 365 lira, aile, iş ve kadastro mahkemelerinde görülen davalar için ise 290 lira ödenecek.

Sıradaki Haberi Oku  Hadise: Yanına uçamamak beni mahvediyor

Ağır ceza mahkemelerine görülen davalar için 440 lira, bölge adliye ve bölge idare (istinaf) mahkemeleri işleri için 465 lira, Yargıtay ile Danıştay’da ilk derece mahkemesi sıfatıyla girilen davalar için ise 580 lira ödenecek.