Gündem

Bilim Kurulundan vaka artışlarına uyarı: Sistem çöker

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de şukadar virüsten 30ölürken 1236 dagörüldüğünün altını çizen Azap Önümüzdeki biriçinde dünya nüfusunun yüzde 40 ila 70’inin koronavirüs ile enfekte olmasını beklediklerini söyledi.

VAKA SAYISI ARTARSA SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKER

Azap,”Ülkemizdesayısının kaç olacağından önemlisi,sayısının geniş birdiliminde mi, yoksa birkaç hafta içinde mi  ortaya çıkacağı. Önemli olan bu birkaç hafta içinde hızlı artışın olmaması. Yoksaaltyapımız yetmez. Hastaları tedavi etmeye yetişemeyiz” uyarısında bulundu.

SOSYAL MESAFE KOYUN

Bu nedenle yurttaşlara çok önemlidüştüğünü yineleyen Prof. Azap ‘Sosyal mesafeyi koruyun’ çağrısı yaptı.

TESPİT ETTİĞİMİZ İLK VAKA BİZİM İLK VAKAMIZ OLMAYABİLİR

Türkiye-İtalya karşılaştırmalarını doğru bulmadığını belirten Azap, “Tespit ettiğimiz ilkbizim ilk vakamız olmayabilir. İlk vakayı biz daha geç tespit etmiş olabiliriz. O yüzden İtalya’dan önde olduğumuzu ve İtalya’dan dahaolacağımızı da düşünmüyorum” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Sığınmacıların umutlu bekleyişinde 27nci gün

Sosyal medyada bir ilacın koronavirüsü tedavi ettiği hatta önlediği iddialarına ilişkin ise Azap, “Bu ilacın ne kadar süre verileceği, etkili olup olmayacağı, direnç üzerine etkileri ve istenmeyen etkilerinin ne olacağı bilinmemektedir. Bazı bilimsel temelleri varyeterli değil. Her ilacınetkileri olduğu gibi bunun dayan etkileri var. Bazı kişilerde ölümcül bile olabilir” dedi.

TÜRKİYE’DE TEST SAYISI GÜNLÜK 3 BİNLERE ÇIKTI

Azap, Türkiye’de yapılan test sayısının günlük 3 binlere kadar çıktığını, bu hafta başı itibariyle 16 olan test merkezi sayısının 31’e çıkacağını ve günlük test sayısında da 10 binin hedeflendiğini anlattı. Azap, şöyle konuştu:“Hastalıkta şukullanılan iki test var. Mikrobiyolog arkadaşlarımızın yönlendirmesiyle sanırım bu haftadan itibaren hızlı testleri kullanacağız. Hızlı testler ile önümüzdeki hafta test sayısının günde 10 bine çıkması hedefleniyor. Uygulamasıve hızlı olduğu için tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacak.”

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri