Gündem

Bilim Kurulu Üyesi: Şu bir hafta en kritik dönem

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüse karşı mücadele amaçlı oluşturulan Bilim Kurulu’nun üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kanal 7 ekranlarında yayınlanan Başkent Kulusi adlı progamın konuğu oldu.

Ceyhan, önümüzdeki bir haftanın Türkiye için sonkritik olduğu ve herkesin evde olması gerektiği uyarısını yaptı.

“KONTROL ETMESİ ÇOK ZOR BİR DÖNEME GİREBİLİRİZ”

İran ve Çin’e bakıldığında vakaların azaldığını ancak Avrupa ve ABD’ye göre hızlı bir artış söz konusu olduğunu vurgulayan Ceyhan, “Yayılma kontrolden çıktı diye bir şey şusöyleyemeyiz. Çok kritik bir dönemdeyiz. Şu bir hafta en kritik dönem. Bu haftada kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsaketmesi çokbir döneme girebiliriz” diye konuştu.

“İNSANLAR TEMASA DEVAM EDERSE BU İŞİ KONTROL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Vakaların tüm illere yayılmasıyla durumunolacağına işaret eden Prof. Ceyhan, “İllerin açıklanmasında böyle birolabilir. İllerin açıklanmamasının mantıklı gerekçeleritabii, devletimiz bu konularda önlem alıyordur. Vakalar sadece belli illerdeyse karantina uygulanıp, giriş çıkışlar durdurulabilir. Biz İtalya’dan dahabir ülkeyiz,etmemiz çokolur. Şu bir haftada herkes evlerine girmezse, insanlara temasa devam ederse bu işietmemiz mümkün değil” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Resmi Gazete başlıkları

“VİRÜSÜ ÖNLEMENİN TEK YOLU HERKESİN EVE KAPANMASIDIR”

Ceyhan, sokağa çıkma yasağına ilişkin ise şunları söyledi: “Virüsün yayılımını önlemeninyolu herkesin eve kapanmasıdır. 65 yaş üstüne getirilen sınırlama ölümlerin önüne geçmek için atılan bir adım. Ülkeler için sokağa çıkma yasağı kararı vermekdeğildir. Bakın hepsi başta öneride bulundu hepsi sonra mecburen getirmek zorunda kaldı. Böyle giderse bizde aynı kararı vermek zorunda kalabiliriz.”

“İLGİLİ BİR TAKIM ÜNLÜLERİN PAYLAŞTIĞI İLAÇLARA İNSANLARIMIZ İTİBAR ETMESİN”

Prof. Mehmet Ceyhan şöyle devam etti: “Vatandaşlarımızın ekstra ürün almasına gerek yok. Her gün bir kaşık yoğurt yesinler, günlük birmandalina c vitamini ihtiyacını karşılar. Koronavirüsle ilgili birtakım ünlülerin paylaştığı ilaçlara insanlarımızetmesin. Bu düşünülecek en kötükazanma yolu. Bu suistimalebir şeydir. Şu anda bu kadar vakada binlerce şey deneniyor. Amaolan bir şey olmadı. Başka virüslerde denenen ilaçlar deneniyor şu anda. Kulaktan dolma her ilaç kullanılmamalı. Bu virüsün henüz koruyucu bir ilacı yok. Hekim önerisi olmadan alınan ilaçlarsonuçlara yol açabilir.”

Sıradaki Haberi Oku  Melania Trumpın koronavirüs testi negatif çıktı

“VİRÜS AKCİĞERE İNMEZSE 1 HAFTA SONRA AZALMA BAŞLIYOR”

Akciğer hastalığı varsa ve hastaneye yatmışsa bu bir kaç haftayı buluyor. Eğer akciğere inmezse virüs1 hafta sonra azalma başlıyor ve sonra düzeliyor. Virüs akciğere inerse göğüs ağrısı, ishal görülüyor,darlığı başlıyor. Çoğunda 8 günde bulaşıcılık sona eriyor. Garanti olsun diye 14 güne kadar bekletiliyor.”

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri