Gündem

Bilim insanları, koronavirüsün gen haritasını çıkarıyor

İlk başta Çin’de ortaya çıkan ve ardından bütün dünyayı etkisi altınakoronavirüs,insanlarının tahmin ettiğinden daha da hızlı yayılıyor. İngiltere’dekiinsanları, virüsün nasıl böyle hızlı yayıldığını anlamak için toplanma kararı aldı.

Ülkedeki en iyi araştırma gruplarından bazıları, virüsün genom dizilimini gerçekleştirerek, koronavirüsün nasıl davrandığını ve yayıldığını öğrenmeye çalışacak.

Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), Halk Sağlığı Birimleri, Wellcome Sanger Enstitüsü ve çok sayıda akademik kurumdan oluşan ‘BK Koronavirüs Genom Bilimi Konsorsiyumu’, virüsün gen haritasını çıkararak çalışmalara destek verecek.

Hastalığın bulaştığı çok sayıdaki kişiden alınan numuneler Belfast, Birmingham, Cambridge, Cardiff, Edinburgh, Exeter, Glasgow, Liverpool, Londra, Norwich, Nottingham, Oxford ve Sheffield’daki laboratuvarlara gönderilerek bulgular üzerine çalışmalar yürütülecek.

Sıradaki Haberi Oku  Belirli maskelere reçete zorunluluğu getirildi

VİRÜSTEKİ DEĞİŞİM GÖZLEMLENECEK

Bu verileri kullanacakinsanları, virüsün nasıl yayıldığını ve farklı genetik yapıların ortaya çıkıp çıkmadığını anlayabilmek için virüsün ülke çapında geçirdiği değişiklikleri izleyebilecek.

Instagram: @eshteknoloji

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri