Gündem

Avrupada elektrik tüketimi korona nedeniyle azaldı

Koronavirüsün hızla yayılmasıyla karantinaedilen Avrupa ülkelerinde elektrik tüketimi azalıyor.

Virüsten enetkilenen ülkeler arasında bulunan İtalya’nın karantinaetmesinin ardından, Fransa ve İspanya gibi ülkeler de sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı. Ancak bu tedbirler Avrupa’daki ekonomik aktiviteyi de yavaşlatıyor.

AVRUPA’DA HAYAT DURDU

Söz konusu ülkelerde günlükdurma noktasına gelirken,tesisleri, restoran, eğlence merkezleri gibi yerlerin kapalı olması nedeniyle elektrik tüketimindedüşüşler görülmeye başlandı.

İTALYA’DA ELEKTRİK TÜKETİMİ DÜŞTÜ

Avrupa Elektrik İletim Sistemi İşleticileri Birliği (ENTSO-E) verilerine göre, 16-20 Mart tarihlerini kapsayan iş günlerinde İtalya’da saatlikelektrik tüketimi 28,4 gigavat (GW) seviyesinde gerçekleşti.

Bu rakam, geçen yılın aynı haftasında saatlikelektrik tüketimi olarak kayıtlara geçen 35,3 GW seviyesine göre yüzde 19,5 düşüş gösterdi.

Sıradaki Haberi Oku  Oturma alanlarına akın eden yaşlılardan ilginç açıklamalar

ÖLÜ SAYISI 5 BİNE YAKLAŞTI

İtalya’da virüs bulaşanların sayısı 20 Mart itibarıyla 53 bin 578’i bulurken, virüse bağlı olarak hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 825’e çıktı.

İSPANYA VE FRANSA’DA DA AZALDI

Ayrıca, 17 Mart itibarıyla serbest dolaşımınhaller dışında kısıtlandığı Fransa’da, saatlikelektrik tüketimi söz konusu haftada geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,5 azalarak 51,7 GW oldu.

İspanya’da ise 16-20 Mart haftasındaki saatlikelektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 azalarak, 27 GW seviyesine geriledi.

DİĞER ÜLKELER, AYNI DURUMLA KARŞILAŞABİLİR

Öte yandan, Almanya, Belçika ve İsviçre gibi koronavirüs vakalarının hızla yayıldığı Avrupa ülkelerinde de elektrik tüketimininhaftadan itibaren düşüş trendine gireceği tahmin ediliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Koronadan sonra market ürünlerinin fiyatları arttı