Gündem

Ankara Antlaşması Süresiz Oturum İzni

Ankara antlaşması Türk vatandaşlarının iş kurmak ya da çalışmak için İngiltere’de yaşamalarına imkan tanır. Ankara antlaşması süresiz oturum izni ile Türk vatandaşları İngiltere’de Süresiz Oturum İzni alabilir ve belirli süreler sonunda vatandaşlık başvurusu yapabilir.

Ankara Antlaşması Vizesi Oturum İzni 

Ankara antlaşması vize başvuru tarihleri Ankara antlaşması kapsamında düzenlenmiştir. Vize alırken ilk olarak 1 yıllık oturum izni alırsınız. 1 yıllık oturum izni sonrasında oturum izniniz biter. İngiltere’ye gelmek için yeniden işlem yapmak isteyenler vize bitimine 28 gün kala uzatma başvurusu yapabilirler. Uzatma başvurusu ile 3 yıl daha oturum izni alınır. Toplamda 5 yıl geçmesi ile Ankara antlaşması süresiz oturum izni alınabilir.

Süresiz Oturum İzni ile Vatandaşlık Veriliyor Mu?

Sıradaki Haberi Oku  Resmi Gazete başlıkları

Süresiz oturum izni ile vatandaşlık verilmez ancak toplamda yaşadığınız 5 yılın sonunda vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz. İngiltere vatandaşlığı alanların Türk vatandaşlıkları da devam etmektedir. Vize dahilinde çifte vatandaşlık alınabilir. Çifte vatandaşlık alınması için toplamda 5 yıl İngiltere’de oturum izni almış olmanız gereklidir.

Ankara Antlaşması İle Neler Yapılabilir?

Ankara antlaşması ile:

  • İngiltere’de yeni bir iş kurulabilir
  • İngiltere’de mesleki eğitimi alınan bir işte çalışılabilir
  • Vize uzatma başvuruları ile Süresiz Oturum İzni alınabilir
  • Başka bir vize kategorisinden bu vizeye geçiş yapılabilir
  • Bakmakla yükümlü olunan aile fertleri varsa İngiltere’ye götürülebilir