Gündem

Anadoluda baharın, bereketin ve birliğin sembolü: Semeni

Baharın müjdecisi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı adetlerinde yerve buğday, mısır ile arpa gibi tahıllardan yetiştirilen semeni, baharı, birliği ve bereketi temsil ediyor.

SEMENİ HER NEVRUZ BAYRAMI’NDA DAĞITILIYOR

Her21 Mart’ta kutlanan ve yeniden dirilişin sembolü olduğuna inanılan ve Nevruz Bayramı denilince akla ilk gelen semeni, Türk kültürünün önemli sembollerinden birini oluşturuyor.

Iğdır, Kars, Ardahan, Ağrı ve doğudaki birçok ilde her evde komşu ve akrabalaraedilmek üzere yetiştirilen semeni, Nevruz Bayramı’nda dağıtılıyor.

Semeni, ekildiği birbirinden farklı kaplarda yılın toprakla buluşan ilk tohumları olma özelliğini taşıdığından nevruzun önemli simgeleri arasında yer alıyor.

“NEVRUZ BİZİM İÇİN BEREKETTİR, BİRLİKTİR”

Nevruzun atalarından kendilerine kalan kültürel miras olduğunu belirten Iğdır’ın Melekli Belediye Başkanı Eray Coşar, “Biz Nevruz Bayramı gelmeden önce her salı günü çeşitli şekilde kutlamalar yapıyoruz. Nevruz bizim için berekettir, birliktir, beraberliktir. Nevruz, toplumun her kesimini birleştirir. Küskünleri barıştırır, tabiatın doğuşu, yeniden dirilişin sembolüdür. Yeşilin yeniden doğuşunun sembolüdür.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Kayseri'de deprem

“SEMENİLERİ EKİYORUZ Kİ BİR YIL BOYUNCA BOLLUK VE BEREKET BİZİMLE OLSUN”

Coşar, Iğdır’da da Türk dünyasında olduğu gibi nevruzun coşkuyla kutlandığını belirterek, “Toprağın yeniden dirilişi olan semeniler, Nevruz Bayramı’na kısa bir süre kala ekilir. Toprağın yeniden dirilişinin sembolü olan semenileri ekiyoruz ki birboyuncavebizimle olsun.” diye konuştu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri