Gündem

ABDde yaşayan Türk çift, korona test kiti üretti

Koronavirüs, tüm dünyayı etkisi altına almışken, ülkeler salgına karşı çareler arıyor.

Bir tarafta sokağa çıkma yasağı uygulanırken, diğer yandan test kiti ve aşı geliştirme çalışmaları sürüyor.

TÜRK ÇİFTTEN TEST KİTİ

Bu haberlerden biri ABD’de yaşayan Türk çiftten geldi. Serhat Pala ve eşi Zeynep Ilgaz Pala, bir damla kanla 3-10 dakikada koronavirüs testi yapabilen kit ürettiklerini açıkladı.

Pala çifti, yaptıkları açıklamada, California’nın San Diego kentinde kurdukları “Confirm Biosciences” adlı şirketlerinde yaptıkları çalışmaları aktardı.

ÜRETİM AŞAMASINA GEÇTİLER

Tüm dünyayı etkisi altınasalgının kısa sürede test edilmesi yönünde yürüttükleri çalışmanın bir ay önce sonuçlandığını belirten Pala çifti, üretim aşamasına geçtiklerinietti.

TEST SÜRESİ 3-10 DAKİKA

Pala çifti, dünyayı etkileyen virüs karşısında bir şeyler yapmaları gerektiğine inandıklarını belirterek, şunları kaydetti:

Sıradaki Haberi Oku  Şirket haberleri

”Ekibimizle gece-gündüz buna yoğunlaştık. ‘Hastanelerin laboratuvarlarında kısıtlı imkanlarda çok pahalıyaolan ve uzun zamana yayılan testleri daha kısa sürede venasıl gerçekleştiririz, binlerce kişiye nasıl umut,oluruz’ diye yola çıktık. Test kitlerini Çinli ortağımızla üreterek piyasaya sürdük. CE işaretli test kiti, yanal akış teknolojisini (Lateral flow technology) kullanarak virüsübir damla kan örneği ile tespit etmektedir. 3-10 dakika arasında süren test, Çin, Avrupa ve başka kıtalarda milyonlarcasatılmaya başlandı.”

“TÜRKİYE’YE YARDIMCI OLMAK EN BÜYÜK GÖREVİMİZ”

Üretilen kitleri hastanelere vekuruluşlarına satarak doktorların kısa sürede test yapmasını ve daha çok kişiye ulaşmasını amaçladıklarını belirten Pala çifti, günde 500 bin test üretme kapasitesine sahip olduklarının altını çizdi.

Sıradaki Haberi Oku  Amerikada dönen Zülfü Livaneli konuştu

Pala çifti, ABD’de yaşayan Türk vatandaşları olduklarını vurgulayarak, “Türkiye’ye bu konuda yardımcı olmak engörevimiz. Sağlık Bakanlığıyla iş birliğine hazırız. Bize www.confirmbiosciences.com sitemizden ulaşabilirler.” ifadelerini kullandı.

İLK ŞİRKETİ, EVİN GARAJINA KURDULAR

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra master eğitimi için 1997’de ABD’ye giden Serhat Pala ve eşi Zeynep Ilgaz Pala, çokbirile evlerinin garajında kurdukları TestCountry (Test Ülkesi) adlı şirket ile iş hayatına atıldı.

İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ

Pala Çifti, saç teli yardımıyla uyuşturucu tespitinden, DNA ve sperm sayımı, hamilelik ve kısırlık testleri gibi evde uygulanabilecek çeşitliürünlerini geliştirerek internet üzerinden satışa sundu.

1999’da kurdukları Confirm Biosciensces adlı ikinci şirket ile dünya markası haline gelen Pala ailesinin ABD genelinde ve uluslararası düzeyde birçok ödülleri bulunuyor.