Gündem

ABD Merkez Bankası faizi sıfırladı

ABD Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, koronavirüs salgının, ABD deolmak üzere birçok ülkede toplumaverdiği, ekonomikfaaliyetlerde aksamalaraolduğu ve küresel finansal koşullarıönemli ölçüde etkilediğine işaret edildi.

“ABD, BU ZOR DÖNEME GÜÇLÜ GİRDİ”

Mevcut ekonomik verilerin ABD ekonomisinin bu zorlu dönemebir şekilde girdiğine işaret ettiğibelirtilen açıklamada, FOMC’nin ocak ayındaki toplantısından bu yanagelen verilerin işgücü piyasasının şubat ayına kadarkaldığı veekonomik faaliyetlerin ılımlı bir oranda arttığını gösterdiğiaktarıldı.

Açıklamada,zamanlarda enerji sektörünün stresaltına girdiğine işaret edilerek, yıllık bazdave gıda ile enerjidışındaki kalemlerdeki enflasyonun yüzde 2’nin altında seyrettiği, uzunvadeli enflasyon beklentilerinin ise çok az bir değişim gösterdiğibildirildi.

KORONAVİRÜS TEHDİDİNE KARŞI FAİZLER SIFIRLANDI

Koronavirüs salgınının etkilerinin yakın dönemdeekonomik faaliyetler üzerinde ağırlık göstereceği ve ekonomik görünümerisk oluşturulacağının vurgulandığı açıklamada, bu gelişmeler ışığındakomitenin FOMC’ninfaizini yüzde 0-0,25 aralığına indirmeyekarar verdiğiedildi.

Sıradaki Haberi Oku  VİOP 30 Endeksi

Açıklamada, söz konusu indiriminin ekonomik aktiviteyi,işgücü piyasası koşullarını vekomitenin yüzde 2’lik enflasyon hedefine dönmesini desteklenmesineyardımcı olacağı belirtildi.

700 MİLYAR DOLARLIK PARASAL GENİŞLEME

Komiteninsağlığı, küreselgelişmeler ve sessiz enflasyon baskıları daolmak üzere ekonomikgörünümü etkileyecek gelişmeleri izlemeye devam edeceği ve ekonomiyidesteklemek içinaraçları kullanacağının vurgulandığı açıklamada,Fed’inhalkıyla işletmelere kredi akışını ve maksimum istihdamla istikrarı hedeflerini desteklemek için tüm araçlarını kullanmayahazır olduğuedildi.

Açıklamada, komitenin, hanehalkı veişletme kredi akışının merkezinde yerhazine tahvilleri ve ipoteğedayalı tahviller için piyasaların sorunsuz işlemesini desteklemekamacıylaaylarda hazine tahvillerinin kıymetlerini en az 500milyar dolar ve ipoteğe dayalıtahvillerin ise en az 200 milyar dolarartıracağı kaydedildi. Böylece,700 milyar dolarlık parasalgenişleme başlatılmış oldu.

Gecelik ve vadeli repo işlemlerininde genişletildiğinin anımsatıldığı açıklamada, komitenin piyasakoşullarını yakından izlemeye devam edeceğinin altı çizildi.

Sıradaki Haberi Oku  Irak'ta deprem

Fed, koronavirüs  salgınının ekonomik etkilerine ilişkin endişelerin artmasıyla 3 Mart’tapolitikaoranını 50 baz puan indirerek, yüzde 1-1,25 aralığınaçekmişti.

Fed’in faizleri sıfıra indirmesinin ardından avro/dolarparitesi yüzde 1 artarak 1,12’ye yükseldi, dolar/lira paritesi ise6.30’nun altına düştü.

TRUMP: “ÇOK MEMNUNUM”

ABD Başkanı Donald Trump, FED’in faizlerin sıfırlanmasını memnuniyetle karşılayarak, “FED’iediyorum, çokbir adım çok memnunum.” dedi.