Gündem

5 bini aşkın hizmet e-Devletten alınabiliyor

Türkiye’de koronavirüs vakalarının tespit edilmesinin ardından, ülkede alınan tedbirler her geçen gün artırılıyor.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, koronavirüs  salgının yayılmasını önlemek için sosyal ortam etkileşimini mümkün olduğunca azaltmanın önemli olduğunu belirterek, vatandaşların evden çıkmadan e-Devlet Kapısı’ndan 5 binin üzerinde hizmete kolayca erişebileceklerini söyledi.

Koç, Türkiye’de kkorona salgınının yayılmasını önlemek için tümkurum ve kuruluşlarının üst düzey önlemleri sürecin en başından bu yana sıkı bir şekilde alarak,çalışmaları sürdürdüğünü belirtti

RİSK GRUBUNDAKİLER İŞLEMLERİNİ E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPABİLİR

Bu amaçla sosyal etkileşimi mümkün olduğunca azaltmanın önemine ilişkin e-Devlet Kapısı’ndanyaptıklarını vurgulayan Koç, “60 yaş üstü olanlar,veya emziren kadınlar ilekronik tıbbi hastalığı olanlar daha yüksek risk altında. Bu vatandaşların kendilerini korumak adınaişlemlerini e-Devlet Kapısı üzerinden yapmalarını öneriyoruz. Vatandaşlarımız,anında ilgili kuruma gitmek yerine ‘www.turkiye.gov.tr’ adresinden e-Devlet Kapısı’na girerek işlemleriniedebilir. 5 binin üzerinde hizmete kolayca erişilebilen e-Devlet Kapısı’ndan, evden çıkmadan birçok işlem gerçekleştirebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Akın: "Asıl provokasyon yüzde 127 oranında zam yapmak"

“ÖNLEM ALMAK ELİMİZDE”

Risk altındaki grupların e-Devlet Kapısı’ndan bazı çevrim içi hizmetleri evden çıkmadan yapabileceğine dikkati çeken Koç, “Banka ve adres değişikliği yapmak isteyen emekliler evlerinden çıkmadan işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Aylıklarının ödeneceği banka ya da PTT AŞ şubelerini e-Devlet Kapısı üzerinden değiştirebilirler.” ifadelerini kullandı.

Koç,sahiplerinin, ölüm, dul-yetim aylığı başvurularını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabileceğini, evden çıkmadan 12 ay boyunca hareketsiz duran emekli maaşlarına konan blokenin kaldırılması ve iadesi için de buradan müracaatta bulunabileceğini dile getirdi.

“AİLE HEKİMİNİZİ ÖĞRENEBİLİRSİNİZ”

Söz konusu hizmetle geçmişte yapılan iade taleplerinin de görülebileceğini vurgulayan Koç, şu değerlendirmede bulundu: “Kurum tarafından henüz işleme alınmamış aktif talebinizi iptal edebilir ya da iade talebinde bulunabilirsiniz. Trafik borcu ödemenizi e-Devlet Kapısı üzerinden oturduğunuz yerden yapabilirsiniz. Hayattaki en önemli şey sağlığınız. Enduyduğunuz anda destek alacağınız aile hekiminizi evinizden çıkmadan öğrenebilir, değiştirme işlemlerini e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilirsiniz.”

Sıradaki Haberi Oku  Yunanistan sınır kapısını savaş alanına çevirdi

Koç, kişilerin adlarına düzenlenmiş raporlarının sorgulamalarını da e-Devlet Kapısı üzerinden yapabileceğini belirterek, ilaç kullanım raporlarının da hastaneye gidilmeden alınabileceğini bildirdi.

“VİRÜS TEDBİRLERİMİZDEN DAHA GÜÇLÜ DEĞİL”

Tümbilgilerinin görülebileceği e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nin de herinsanların yanında olduğunu aktaran Koç, şunları kaydetti: “Tümbilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi öz geçmişinizebir yerden ulaşabildiğiniz e-Nabız Sistemi’ne e-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Doktor randevusu için hastaneye gitmeye gerek yok. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) için e-Devlet Kapısı’na girerek, hastaneye gitmeden doktordan randevu alınabiliyor. Bulunduğunuzve ilçede yerkurumunuzla sözleşmeli işitme cihazı merkezlerininve adres bilgilerine e-Devlet’ten ulaşabilirsiniz. Dünyada etkisini artarak sürdüren Kovid-19’a karşı önlem almak elimizde. Enşey sağlığımız için unutmayalım, korona, alacağımız tedbirlerden dahadeğil.”