Gündem

10 günlük rapor süresi 14 güne yükseltildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamındayaptı.

Bakan Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirleri kapsamında, “Kronik hastalarımızın 1 Mart vesüresi dolanraporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak.” dedi.

YENİDEN REÇETE DÜZENLEMELERİNE GEREK KALMAYACAK

Kronik hastalığı nedeniyleraporuna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzemehastaların yeniden reçete düzenletmelerine de gerek kalmayacak. Böylelikle kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların reçete yazdırmak içinhizmeti sunucularına başvurma zorunluluğu olmayacak. Bakan Selçuk, bu sürede ilaç ve tıbbi malzemelerin bedelinin de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılayacaklarını söyledi.

TEK HEKİM TARAFINDAN RAPOR VERME SÜRESİ

Vatandaşları, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs riskine karşı önerilen 14 kurala hassasiyetle uyması konusunda uyaran Bakan Selçuk, 14 gün karantina süresini anımsatarak, “Yurt dışından gelen vatandaşlara, Z03.8 ve Z03.9 tanıları halindehekim tarafından 14 güne kadar istirahat / iş göremezlik raporu verilebilecek ve iş göremezlik ödeneği SGK tarafından karşılanacak.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Pimapen Konusunda Tek Yardımcınız

Böyleliklehekim tarafındanseferde 10 gün verilebilen rapor süresi 14 güne yükselmiş oldu.