Genel

Piston Segmanları Nedir?

Piston segmanı, içten yanmalı olan dört zamanlı ve iki zamanlı motorlarda silindir blokları içerisinde harekette bulunan piston veya pistonların üstüne geçirilmiş segman kanalı içerisinde çalışmakta olan gri dökme demirlerden ya da çelik olan alaşımlardan yapılmakta olan halka şeklindeki parçalar olmaktadır. Segmanlar sıkıştırma zamanı esnasında silindir içine alınan havaların karterlere sızmalarını önleyerek kompresyonun oluşmasını da sağlamaktadır. Karterdeki yağların ve havalarında silindir boşluklarını sızmasını önlemektedir.

Genel olarak da motorlarda kompresyon segmanı ve yağ segmanı olmak üzere de iki çeşitte ve üç adet segman bulunmaktadır. Segmanların araç kullanılmaya başlandıktan belli bir zaman sonra aşınması ya da tahrip olması durumunda da silindir blokları içerisine sızan motor yağları benzin ile karışarak yanmaktadır. Bu durumda da motor yağ eksiltmektedir ve çevre kirliliğine de sebebiyet vermektedir. Sıkıştırma zamanları sırasında sızdırmazlığı tam anlamı ile sağlamayan segmanlar da motorların performanslarını düşürmesine de sebep olmaktadır.

Sıradaki Haberi Oku  Real Estetik Kliniği

Bu yüzden de motor performanslarının düşmemesi adına sızdırmazlığı tam anlamı ile sağlamakta olan segmanların kullanılması gerekmektedir. Bu alanda ürün kalitesi de oldukça önemli bir durumdur. Bunun yanı sıra bu işlemler de basit ve kolay yapılacak bir işlem değildir. Bu yüzden de alanında profesyonel olan yerlerden hizmet almanız sizler için daha verimli olacaktır. Motor performanslarını tam anlamı ile yaşamak adına segmanlarınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir.

https://yenmak.com.tr/tr/segman