Genel

HGS Gri Liste Nedir? Ne Anlama Gelir?

HGS Gri liste, ücretli olan otoyol ve köprülerin ücretlerinin otomatik olarak ödendiği HGS sistemi ile ilgili bir kavramdır. Bilindiği gibi otoyol ve köprülerde ücret ödemesi sırasında uzun kuyrukların oluşmaması için ödemeler HGS üzerinden otomatik olarak yapılır. Sürücüler, HGS bakiyelerine yükleme yaparak ödemelerin buradan kesilmesini sağlar. Ancak hesaplarındaki bakiyeler, belli seviyelerin altına düştüğünde beyaz, gri ve siyah listeye girmeleri söz konusu olabilir.

HGS Gri Liste Nedir?

HGS bakiyesinde kalan miktara göre sürücülerin farklı listelerde yer alması söz konusu olabilir. Eğer bakiyeniz 45 TL altına düşmüş ise sistem sizi otomatik olarak gri listeye atar. Böyle bir durumda gri listede olduğunu size SMS ile bildirilir. Bu bildirim bir uyarı niteliğindedir ve bakiyenizi yükseltmeniz tavsiye edilir.

Sıradaki Haberi Oku  Sağlam Prefabrik Yapılar

Gri listeden çıkmak için yapmanız gereken tek işlem, bakiyenizi tekrardan 45 TL üzerine yükseltmektir. Böylece HGS gri liste içerisinde yer almazsınız.

Gri listeye alınarak bakiyenizin azaldığı size bildirilir. Bunun yanında mevcut bakiyeniz ile sadece 30 TL ve altında ücreti olan otoyol ve köprüleri kullanmanıza izin verilir. Eğer 30 TL üzerinde ücreti olan bir geçiş yaparsanız, mevcut bakiyeniz 15 TL altına düşecek ve bir sonraki geçişiniz kaçak olacaktır. İşte kaçak geçiş yapmamanız ve kaçak geçiş cezası ödememeniz için bakiyenizi yükseltmeniz gerekir.

Gir listede iken yaptığınız geçişlerle bakiyenizi 15 TL altına düşürür ve kaçak geçiş yaparsanız, farklı cezalar gündeme gelecektir. Bu noktada size 7 günlük bir süre verilir ve gerekli ödemeleri yaparak bakiyenizi yükseltmeniz istenir. 7 günlük süre içerisinde bakiyenizi yükseltirseniz, herhangi bir ceza almazsınız.

Sıradaki Haberi Oku  Granit ve Taş Döşemeciliğinde En İyisi

HGS Gri Listede Olanların HGS Kartları İptal Edilir Mi?

HGS gri liste ile merak edilen hususlardan birisi de, bu listede olanların kartlarının iptal edilip edilmeyeceği ile ilgilidir. Öncelikle gri listede böyle bir risk olmadığının bilinmesi gerekir. Kart iptali, kara listede söz konusudur. Ancak gri listede olanlar bakiyelerini yükseltmez ve kaçak geçiş yaparsa önce kara listeye alınır. Daha sonra da gerekli ödemeleri yapmamaları durumunda kartlarının iptali gündeme gelebilir.