Genel

Dijital medya planlama nasıl yapılır?

Dijital medya planlama nasıl yapılır?

 

Dijital medya planlama, reklam verenin mesajını hedeflenen kişilere iletmek için hangi iletişim kanalının kullanılacağına karar verme sürecidir. İletişim planı yapılırken öncelikle pazarlama ve reklam hedeflerinin planlanması ve ardından bu plana göre iletişim kanallarından (TV, radyo, sosyal medya vb.) hangisinin en uygun olacağına karar verilmesi gerekir. İletişim kanallarını değerlendirdikten sonra hedef kitlenin kararını vermesi ve iletişim hedeflerini tanımlaması gerekir.

 

Medya planlamasının amacı; Detaylı sosyal ve medya analizi ve medya planlaması kapsamında konu, reklam mesajının tanımlanan hedef kitleye mümkün olan en verimli şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Ancak insanlar içerikleri ne kadar yaratıcı kullanmak isteseler de hedef kitleye ulaşmamızı sağlayan sosyal medya ya da iletişim araçlarının yanlış seçilmesi durumunda içerik kitlelere ulaşabilir ancak istenilen yanıt alınamayabilir. Sosyal medya pazarlamasının artan etkisi ile dijital medya planlama ve satın alma, markalar tarafından oldukça tercih ediliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Bayrampaşa'da 7/24 Çalışan Güvenilir Veteriner

Dijital Medya Planlama Nasıl Yapılır?

Son yıllarda markalar ürünleri için veya markaları için pazarlama yaparken dijital medya kanallarını tercih ediyor. Dijitalde yapılan reklam çalışmaları eski tip medyada (TV, Radyo, Gazete vb.) yapılan çalışmalara oranla hedef kitleye ulaşma ve etkileme noktasında daha iyi sonuçlar veriyor. Dijital medya planlama yapılırken ilk olarak hitap edilmek istenen hedef kitle belirlenir, daha sonrasında ise bu hedef kitlenin kullandığı sosyal medya kanalları (Twitter, Instagram, Facebook vb.) araştırılır ve bu kriterlere göre bir plan yapılır.

Medya Satın Alma Nedir?

Medya planlaması sırasında hazırlanan araştırmalara ve raporlara göre doğru medyayı satın almak medya satın alma olarak bilinir. Bu aşama, markaların ürünlerin kaynağını hedef kitleye duyurmak için iletişim kanallarını seçmesidir. Medya satın almak, medya planlama kadar önemlidir. Bu konuda firmalar reklam ajanslarından destek alıyor. Dijital medya satın almak son zamanlarda oldukça popüler hale geldi.

Sıradaki Haberi Oku  Picco Mimarlık Hizmetleri

Dijital Medya Satın Alma İşlemi Nedir?

Dijital medya planlama ajansı ve reklamcıların reklam verebilecekleri ortamların sayısı çarpıcı bir şekilde arttı ve hangi medyanın en etkili olacağı konusunda derinlemesine araştırma yapmaya zorladı. Kanal sayısındaki bu artış, bu araçları tanıyabilecek ve hedef kitleye ulaşmada onlara rehberlik edebilecek uzman stratejilerin geliştirilmesini gerektiriyor. Böylece tek araç yerine birden fazla araç kullanan stratejiler oluşturuluyor. Bu noktada yetkin bir dijital ajanstan hizmet almak markalaşmayı oldukça kolaylaştıracaktır.

Dijital Medya Planlama ve Satın Alma Ajanslarıyla Çalışmak Nedir?

Markalar, hedef kitle raporunu hazırladıktan sonra, en uygun bütçeyle, en doğru içerikle ve en etkili şekilde maksimum hedef kitleye ulaşmak için bir dijital ajansa ihtiyaç duyarlar. Bu alanda deneyim sahibi acenteler, markaların ulaşmak istedikleri hedef kitleye doğru zamanda ve doğru içerikle, doğru dijital kanalları aldıkları kısa sürede satın alarak ulaşırlar. Dijital medya planlama ve satın alma ajansları, çalıştıkları markaların ürünlerini pazarlamakta ve marka bilinirliğini artıyor. Dijital medya satın alma ve planlama ajansları, eski moda medya satın alma ve reklam ajanslarına göre daha düşük maliyetli ve marka pazarlama faaliyetlerinde daha etkilidir.

Sıradaki Haberi Oku  Acil Durum ve Tahliye Planı Hizmetleri
Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri