Ekonomi

Yok böyle bir tutku! Bu güvercinlerin fiyatı 200 bin liraya kadar yükseliyor

Türkiye Şebap Güvercin Federasyonu tarafından bu19’uncusu düzenlenen Şebap Güvercin Festivali, Antalya‘nın Serik ilçesine bağlı bir otelde yapıldı. Etkinliğine Arap ülkeleri, İsviçre, Almanya ve Türkiye’deki 81 ilden yüzlercevedışından kuş sevenler katıldı. Kürenk, Siyah, Miski, Arap, Çakmaklı ve Mavi (gök) türü Şebap güvercinler görücüye çıktı. 32 hakemin 8 saatlik puanlaması sonucunda güvercinler 5 kategoride değerlendirmeye alındı. Duruşu, boynunun altındaki kınası, sahnede kendini kabartması, burun yapısı ve gözlerinin rengiyle değerlendirilen Şebap güvercinleri, güzelliklerinin yanıfiyatlarıyla da dikkati çekti. Güvercinlerin fiyatı 200 bin liraya kadar çıkıyor.

200 BİN LİRALIK GÜVERCİN

Şebap Güvercin Federasyonu kurucusu Mustafa Kale, Anadolu kültürüne ait Şebap güvercinlerinin Şanlıurfa’dan Arap yarımadasına, oradan da dünyanın çeşitli ülkelerine yayıldığını anlattı. Mustafa Kale, “Anadolu kültürünü, Türkiye’yi dünyaya anlatma noktasında çokişler görmeye başladı. Son 4 yılda Suudi Arabistan’da Şebap güvercinlerimizle ilgili çeşitli festivaller düzenleniyor. Bizler dedışına gidip hem güvercinleri hem de ülkemizi anlatıyoruz. Güvercin sevgisi bizi bir araya getiriyor. Şebap güvercini besleyenlerle önce illerinde dernekler kurduk, ardından federasyon olarakhukuki zemini hazırladık. Belli bir standardımız oldu. Hobi olarak kurulan yerlere deolduğumuzu düşünüyoruz. Biz bu güvercinleri beslerken isimler veriyoruz. Baybora, Dozer, Babagarnuş, Osmanlı gibi isimler koyarak güvercinlerimizi önemsiyoruz. Çok nadide bir ırkın özelliklerini taşıyan, 3-5 yılda bir ortaya çıkan Şebap güvercinlerinin değeri 150- 200 bin liraya kadar çıkıyor” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Her şeyi devletten beklememek lazım sözünün en güzel örneği Giresunda gerçekleşti

MİLİMETRİK FARKLA ASTRONOMİK FİYAT FARKI

Federasyon yönetiminde yerFırat Uğurlu, festivalde 225 güvercinin yarıştığını, yaklaşık 850 kişinin yarışmaya katıldığını söyledi. Yarışmadaki kriterler hakkında bilgi veren Uğurlu, “Kürenk, Miski, Arap, Çakmaklı ve Mavi (gök) olarak erkek, dişi, postlu ve pullu gibi kategorilere ayrıldı. Özellikleri, standartları federasyon tarafından sabitlendi. Gagası, gözü, göğsünün kınası, pul- paça ve kuyruk yapıları farklılık gösterir. Biz her kuşu birbirinden ayırabilecek sevdaya sahibiz. Milimetrik farklılıklarla astronomikfarklılıkları oluşturur. Bu güvercinlere harcadığımız emeğin fiyatı yok” diye konuştu.

GÜVERCİNLERE ÖZEL BAKIM

Bursa’dan yarışmaya katılan Gürhan Çay’ın 2 güvercini, Kürenk erkek ve kürenk dişi kategorilerinde birinci oldu. Güzellikleriyle yarışmaya damga vuran güvercinleri besleyen Çay, “Kürenk erkek güvercini daha yavruyken satın aldım. Kürenk dişi güvercin ise kendi kümesimde çıkan yavruydu. 2 ay önceden hazırlık çalışmalarına başladım. Güvercinleri özel bakıma soktum. Çocukluğumdan beri severek yaptığımız, stresimizi attığımız bir hobi” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İBBnin Boğazdaki arsasının satışına AK Partili meclis üyeleri izin vermedi

Kaynak: DHA