Ekonomi

Yılbaşı öncesi Kandıra hindisine yoğun ilgi! Tanesi 250 lira

Kandıra‘da çiftlik ve köylerdeki kümeslerde yetiştirilen ve asıl adı ‘Amerikan Bronzu’ olanhindiler, yılbaşına kısa bir süre kala otel, restoran ve marketler tarafından yoğungörmeye başladı. Nisan ayının başlarında yetiştirilmeye başlanan ve yılbaşına kadar kesilmeye hazır hale getirilen hindiler, 125 lira ile 250 lira arasında alıcı buluyor. Entalebin restoranlar ve otellerden geldiğini belirten hindi üreticisi Cavit Turan, yılbaşına kadar Kandıra’da satışa sunulan tüm hindilerin tükeneceğini tahmin ettiklerini söyledi.

“KÜÇÜK BİR ÇOCUĞA BAKAR GİBİ BAKMAK GEREKİYOR”

Hindi üretiminin oldukça zahmetli bir iş olduğunueden Cavit Turan, “Küçükken çokistiyor hindiler. Küçük bir çocuğa bakar gibi bakmak gerekiyor. Isısı çok önemli, yemekleri çok önemli. İlk 1 buçuk ay çokoldukları için kümeslerde bakıyoruz daha sonra arpa yerlerine salıyoruz. Yaklaşık olarak 7 buçuk ay sonra kesilmeye hazır hale gelebiliyor, daha öncesinden de kesebilirsiniz5 aylık bir hindi ile 7 buçuk aylık bir hindi arasında çoklezzet farkı vardır. Erken kesilmiş hindiler lezzetsiz olur” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Lojman satışları başladı! Peşin ödeyene yüzde 10 indirim yapılacak

“SATIŞLARDAN MEMNUNUZ”

Siparişlerinçoğunluğunun İstanbul’daki oteller ve restoranlar olduğunu söyleyen Cavit Turan, “Bizim yaklaşık olarak 2 bin civarında hindimiz vardı şu anda talep arttı ve satışlarımız hızlandı. Yaklaşık olarak 700daha hindimiz var, yılbaşı yaklaşınca onlar da tükenecek. Sürekli bir yerlerden talep geliyor. Bizi telefonla arayarak ‘Bana hindi ayır’ diyenler oluyor. En çok İstanbul bölgesinden siparişler geliyor, oteller ve restoranlar yılbaşı için çokgösteriyor. Toptancılar buraya gelip, ‘Ben Antalya’ya götüreceğim, İzmir’e götüreceğim’ diyerek bizden sipariş alıyor. Şu anda satışlardan memnunuz” diye konuştu.

KİLOSU 30 LİRADAN SATILIYOR

Bütün hindinin 125 lira ile 200 lira arasında alıcı bulduğunu belirten Cavit Turan, şöyle konuştu:

“Kiloları, dişiler 4 ile 6 kilo arasında değişiyor, erkek hindiler ise 6 buçuk ile 10 kilo arasında değişiyor. Bu hindiler tamamen organik tamamen doğal ortamda büyüyorlar. Kendi çocuklarımızla, çobanlarımızla devamlı dışarıda bakıyoruz. Fiyatları ise kilosunu30 liradan satıyoruz. 125 lira ile 250 lira arasında değişiyor bir hindi. Şu anda elimizde yaklaşık olarak 700hindi var. Yılbaşına kadar tamamen tükenmesini bekliyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  TANAPın Avrupa bağlantısının açılmasıyla doğal gaz faturalarında düşüş olacak

Kaynak: DHA