Ekonomi

Yağ yakan sıfır otomobil için yenisiyle değişim kararı

Torbalı ilçesinde yaşayan Fatih Ünlü, 2017 yılında satın aldığı lüks otomobili motor arızası nedeniyle servise götürdü.Yetkili serviste 30-40 bin liralık bir parça değişimi yapılması gerektiğini öğrenen Ünlü, bunun yapılmasını istemedi. Fatih Ünlü, iddiasına göre ihtar çekmesine rağmen serviste parça değişimi yapıldı ancakbir süre sonra aynı arızayı verdi. Bu sürede firma yetkilileriyle bağlantıya geçen Ünlü ise otomobilin garanti kapsamında değişimini istedi. Değişimle ilgiliyanıtÜnlü, konuyu yargıya taşıdı.

İzmir 1. Tüketici Mahkemesinde görülen ve dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Araçta sürücünün herhangi bir kusuru olmayan arızalar meydana geldiği ve sık sıkettiği, motorun çalışması durumunda yağ çubuğundan dışarıya duman çıktığı, motorun üfürdüğü, bu durumda araçta sürekli yağ kaybınaolacağı, araçta meydana gelen ve sürücü kaynaklı olmayan arızalar sonucunda değiştirilen parçaların aracın orijinalliğini bozacağı ve aracın rayicini kesinlikle düşüreceği, değer kaybı yaratacağı, aracın ayıpları gizlenmiş olarak satıldı ise yapılan satışınayıp niteliğinde olacağı belirtmiştir.”

Sıradaki Haberi Oku  Gazetede görüp haberdar olduğu devlet desteği sayesinde milyonluk tesis kurdu

İzmir 1. Tüketici Mahkemesi, ilgili firmanın otomobili yenisiyle değiştirmesi gerektiği kararına vardı.

“SATICI BU TALEBİ YERİNE GETİRMEKLE YÜKÜMLÜDÜR”

Mahkemenin kararında şu değerlendirmeler yer aldı:

“Otomobilde meydana gelen arızalarınettiği ve yağ azaltması sonucu aracın imalat kaynaklıayıp niteliğinde olduğu anlaşılmaktadır. Bilirkişi raporunda tüm bu hususlara ilişkin teknik açıklamalar yapılmış ve rapor tüm yönleriyle hükme elverişli görülmüştür. Dolayısıyla davacının ilgili yasaya göre seçimlik haklarını kullanma imkanı doğmuştur. Davacı bu seçimlik haklarından ayıpsızile değişimi hakkını tercih etmiştir. Satıcı artık bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.”

“ARAÇ AYIPLI VE MİSLİYLE DEĞİŞMESİ GEREKİYOR”

Ünlü, sıfır kilometre aldığı otomobilin bir süre sonra motor arızası verdiğini dile getirdi. Motor çubuğuna baktığında araçta hiç yağ kalmadığınıettiğini anlatan Ünlü, şunları kaydetti:

Sıradaki Haberi Oku  Marketlerdeki plastik poşet fiyatları yeni yılda da 25 kuruş olacak

“Dava açmadan önce aracı satın aldığım firma ve Almanya’daki fabrikaya değişim talebinde bulundum. Şirket taleple ilgilenmedi ayrıca dava açmamız gerektiği yönünde telkinde bulundular. Bayiye çekilen otomobilde rızamız dışında yaklaşık 40 bin liraya yakın parça değişimi yapıldı. Parça değişimi ve onarımı kabul etmedik. İhtara rağmen araçta onarım yaptılar. Açtığımız davayı kazandık. Şuaraç ayıplı bir araç ve misliyle değişmesi gerekiyor.”

“TÜKETİCİLERİN İVEDİLİKLE İHTAR ÇEKMESİ GEREKİYOR”

Yaklaşık 1 yılı aşkın süredir dava süreciyle uğraştıklarını vurgulayan Ünlü, firmanın da üst mahkemeye itiraz yoluna gittiğinietti. Uzun süredir aracının yenilenmesini beklediğini anlatan Ünlü, “Biz aracın değiştirilmesini istiyoruz çünkü mağduriyetimiz devam ediyor” dedi.

Ünlü’nün avukatı Sertaç Çetin dedurumu yaşayan tüketicilerin ivedilikle ihtar çekmesi gerektiğine işaret etti. Açtıkları davada müvekkilinin mağduriyetinin tespit edildiğini belirten Çetin, “Bu kararı da icraya verdik ve şubeklemedeyiz” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Atlasglobal uçuşlara 1 ay ara verdiğini açıkladı

Kaynak: AA