Ekonomi

Tüketiciler Birliğinden taksitli alışverişlerde tek senet uyarısı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin yaptığı açıklamada, tüketicilerinve hizmet alırken dikkat etmesi gereken hususların olduğunu söyledi.

Senetle taksitli alışveriş yapan tüketicilerin aynı zamanda sözleşme imzalamak zorunda bırakıldığını dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

“Eğer bize hem sözleşme hem senet imzalatılıyorsa o işletmedenuzaklaşmamız gerekiyor. Sözleşmeye imza attığımız için o zaten bizi bağlar ancak hem senet hem sözleşme alınıyorsa buradaniyet aramalıyız çünkü satıcı her ikisini de işleme koyabilir. İşte otüketici bir borcu ikiödemek durumunda kalabilir. Öte yandan satıcı zaten işini düzgün yapıyorsa birsözleşmeye imza attırmakla yetinebilir çünkü zaten sözleşmeyi mahkemeye vererek çok rahatlıklaedebilir ayrıca bir senet imzalatıyorsa ‘burada bir sıkıntı var’ demektir.”

“TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE GİDEREK İMZALADIĞIMIZ SENEDİ İPTAL ETTİREBİLİRİZ”

Şahin, senetli alışverişlerde satıcının her taksit tutarı için ayrı senet düzenlemesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

Sıradaki Haberi Oku  Türk şirket Papara, Fintech100 listesine girdi

“Senetle taksitli bir alışveriş yapıldığında mutlaka her taksit için ayrı bir senet imzalanmalıdır. Tek senet geçersizdir, bunun için satıcı mutlaka uyarılmalıdır. Zira uyarımızı dikkate almıyorsa tüketici hakem heyetine giderek imzaladığımız senedi iptal ettirebiliriz çünkü Tüketici Kanunu’na göre tüketicinin taksitli alışverişlerinde bir senet imzalaması söz konusu olduğunda bu senetlerin taksit miktarına göre bölünmesi gerekiyor. Mesela 10 bin liralık bir alışveriş yaptık ve bunu 10 taksite böldük. Bununla ilgili tüketiciye 10 bin lira tutarında bir senet düzenlenemez. Düzenlenirse de geçersizdir. Bu senede itiraz edildiğinde hiçbir şekilde işleme konulamaz. Bu yüzden satıcı her taksit için ayrı senet düzenlemek zorundadır. Tüketici her ay bin lira verdiğinde senedini kendisine vermelidir.”

Sıradaki Haberi Oku  Mark Mobius: Türkiyede teknoloji şirketlerine yatırım yapmayı düşünüyoruz

Bu tür konularda tüketici hakem heyetlerine çok sayıda şikayetin geldiğini aktaran Şahin, tüketicilerinniyetli satıcılara karşı dikkatli olması gerektiğinietti.

“TÜKETİCİ AYNI BORCU TEKRAR ÖDEMEK ZORUNDA KALABİLİR”

Şahin, tüketicininsenede imza atmasıyladurumda bırakılabileceğini belirterek, “Tüketicininniyetli satıcılara karşı bu durumu iyi bilmesi gerekiyor. Zira tüketici 5 taksiti ödedisatıcının elindeparça senet var. Osatıcı bunu hiç ödeme yapmamış gibi işleme koyabilir. Yani tüketici taksitli bir alışveriş içinbir senede imza atarsa ödediği taksit tutarlarını ispatlayamayabilir ya da satıcıniyetliyse bunu işleme koyar ve tüketici yatırdığı taksitleritüm borcunuödemek zorunda kalabilir. Bu yüzden ödeyeceğimiz her taksit için ayrı bir senet imzalamalıyız.” diye konuştu.

Kaynak: AA