Ekonomi

Trump, bir kez daha S-400 konusunda Türkiyeye destek verdi

NATO Liderler Zirvesi için İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Trump burada yaptığı açıklamalarda, S-400 konusunda Türkiye‘ye birdaha destek verdi. Trump, S-400 hava savunma sistemi tartışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Obama döneminde Türkiye’ye Patriot satmadılar. Bu yüzden Türkiye Rusya’dan S-400 satın aldı” dedi.

“ABD’NİN SIRTINDAN GEÇİNİYORLAR”

Trump, “Afrika’da varlığınız çok önemliydi. ABD’nin çok fazla, diğerlerinin çok az ödeme yaptığını söylemeniz önemliydi. Biz çok önemli bir oyuncuyuz ve biz olmadan NATO kesinlikle aynı şey olmayacaktır. ABD’nin sırtından geçiniyorlar” dedi.

DAHA ÖNCE DE TÜRKİYE’YE DESTEK VERDİ

Trump daha önce de, ”Rusya’dan füze sistemi aldığı için Türkiye’yi suçlamıyorum, çünkü bir sürüvar. Obama yönetimi döneminde bir sürüortaya çıktı” ifadelerini kullanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Altın yükselişe geçti! İşte gram, çeyrek ve cumhuriyet altını fiyatları

ABD’Lİ SENATÖRLER TRUMP’A YAPTIRIM MEKTUBU GÖNDERDİ

Öte yandan, ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsay Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Trump yönetimineyazarak Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemi nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen ortak birkaleme alarak Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya gönderdi. Mektupta ‘sabır tükeneli çok oldu, hukuku uygulama zamanı’ diyen senatörler,durumun diğer ülkelere ‘kötü bir mesaj’ olacağını savundu.