Ekonomi

Tevfik Göksudan zam talebinde bulunan CHPye ve İmamoğluna eleştiri: Seçimden önce indirim, seçimden sonra bindirim

İstanbul‘dafiyatlarına 2020 yılında yapılması planlanan zam teklifinin reddedilmesinin ardından Esenler Belediyesi Başkanı Tevfik Göksu açıklamalarda bulundu. Göksu açıklamalarında İstanbul’un CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimden önce başka, seçimden sonra başka konuştuğunu savunarak tutarsız olmakla eleştirdi.

“ZAM KARARINA EVET DEMENİN AHLAKİ OLMADIĞINI DÜŞÜNDÜK”

Kasım ayında İSKİ Genel Kurulu’nda 2020 yılıfiyatları için istenen zam oranları AK Parti grubunun karşı oyuyla reddedildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu teklifin reddedilmesi ile ilgili olarak, “Kasım ayları İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İBB’ye bağlı bütün kurumların bütçe ayıdır. Bu bütçe aylarında çeşitli düzenlemeler yapılır. İSKİ’nin bütçesi önümüze geldiğinde bir zam tablosu ile karşılaştık. ‘Yüzde 20 artık 3 kademe zam’ olarak bir zam teklifi geldi. Bu zammınplanı nedir, ekonomik olarak vatandaşa yansıması ne olur? diye bir çalışma yaptık. Bu çalışma sonucunda bu değerlendirmeye ‘evet’ demenin ahlaki olarak doğru olmadığını düşündük” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücret pazarlıklarında işçi ve işveren temsilcileri ilk fikir ayrılığını yaşadı

“EVET DESEYDİK KENDİMİZİ İNKAR ETMİŞ OLURDUK”

Göksu sözlerini şöyle sürdürdü: “6 ay önce seçim vardı. Belediye başkanı kapı kapı dolaşarak bütün İstanbullulara şunu söyledi; ‘İSKİ çok fahiş fiyattakullanıyor. Gelir gelmez bu fahiş fiyatta suya indirim yapacağım’ dedi. Mecliste indirim teklifi sundu. Biz de suda indirim yaptık. Bu indirim henüz vatandaş tarafından hissedilmeden 6 ayyüzde 20 ile 80 arasında değişen zam teklifi geldi. Bu zam teklifine ‘evet’ demiş olsaydık kendimizi inkar etmiş olurduk. İstanbul halkını kandırmış olurduk. Maksat seçimi kazanmakmış. Seçimden önce indirim, seçimden sonra bindirim. Biz buna evet diyemeyiz. Bu çerçevede çalışma yaptık. Zamma ‘hayır’ dedik. Kamuoyundan da zamma tepki gelince CHP yeni bir manevra yaptı”

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücret zammı için ilk teklif Türk-İşten geldi: 2 bin 526 lira

“ÇOCUĞUNUZ VAR DİYE SİZİ CEZALANDIRABİLİR MİYİZ?”

180 karşıile teklifin reddedildiğinieden Göksu, “Bir şehirde şehir refah üretiyorsa bu refahı bütün insanlara yaymak zorunda. ‘Çocuğunuz var’ diye sizi cezalandırabilir miyiz? Gelen’çocuğu varsa cezalandır’ demekti. Berber Ahmet amcayı, suyla ilgili iş yapanı cezalandır demekti. Biz bu yüzden bu teklifi reddettik. Hayatta eniş, dün iddia ettiğin bir şeyi bugün inkar etmendir. Dün iddia ettikleri şeyleri bugün inkar ederek kabul oyu için el kaldırdılar. Ancak AK Parti reddetti. Biz 180 kişiyiz, onlar İYİ Parti ile 132 kişi” diye konuştu.

“ADALET HAKKANİYETTİR”

Göksu,edilen zam talebi ile ilgili olarak da şunları söyledi: “CHP’nin getirdiği0-15 metreküp arasındaki 4 lira olsun. 11 ile 20 metreküp arası 7.20 lira olsun diyor. 0-15 arasındaki 5 metreküpü 2’nci kademeyeediyor. Yani 5 metreküpe yüzde 80 bindiriyor. 4 liradan 7.20 liraya çıkarıyor. 20 metreküp üzerine çıkarsa 12.60 liraya çıkıyor. 4 liradan 12 liraya çıkarıyor. Baktığınızda bir manevra yapılıyor. ‘Az kullanandanalmayalım. Çok kullanandanalalım’ diyorlar. Peki çok kullananın çocuğu varsa, evi kalabalıksa,babası kalıyorsa onları cezalandıracak mıyız? Adalet eşitlik değildir. Adalet hakkaniyettir”

Sıradaki Haberi Oku  Sigarada düz ve standart paket uygulaması başlıyor

Kaynak: DHA