Ekonomi

Sigarada düz ve standart paket uygulaması başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılan düzenlemeyle “tütün mamullerinde düz ve standart paket” uygulamasına 5 Aralık‘ta geçilecek. 5 Aralık’tan itibaren artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek. Bir aylık süreçte, yani 5 Ocak’a kadar yeni paketlerle üretim yapılacağı gibipaketlerin piyasadaki satışı devam edecek. 5 Ocak 2020 itibarı ile sadece yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip paket bulunmayacak.

Tütün mamullerinde 5 Aralık’tan itibaren başlayacak olan düz ve standart paket uygulaması ile paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması,uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin artırılması hedefleniyor.

Yeni düzenleme ile tütün mamulleri paketlerinin rengi, Pantone 448 Cbitişlirenk olarak belirlendi. Marka ayırt edici ibare ve diğerbilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi, markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri kaldırıldı. Tek tip verenk olacak paketler üzerindeki birleşik (resimli)uyarıları alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı. Resimlipaketin ön yüzeyinin yanı sırayüzeyine de konuldu. 14 yeni birleşik (resimli)uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de birleşik (resimli)uyarıları içerisinde yer”Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” mesajı olacak.

Sıradaki Haberi Oku  Tamamı Senetle Faizli Araba

Sigara yasağından dolayı paketler buzlandırılarak verilmiştir

MARKA SİYAH RENKLE OKUNACAK

Yeni düzenleme ile tütün mamulü çeşidini belirleyen ayırt edici ibare paketlerin ön yüzeyinde yer alacak. Nargilelik tütün mamulü paketlerinin iç ambalajı ile puro ve sigarillo paketlerinin varsa iç ambalajları üzerine marka ve ayırt edici ibarerenkle yazılacak. Üretim tarihi ve üretim kodlama bilgileri,zeminerenkte yazılacak. Ayrıca yeni paketlerdeyüzey alanlarının yüzde 50’sini kaplayanuyarı ve bilgi mesajı yer alıyor. Paketlerde “Sigara içmek öldürür-hemen bırakın”uyarısı ile “Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70’tenmadde içerir” bilgi mesajı bulunacak. Hâlihazırdasigara paketlerininyüzeyinin birinde yüzde 10’unu kaplayan zifir, nikotin ve karbonmonoksit bırakım değerlerine ilişkin bilgilendirme kaldırılırken, paketler üzerinde bulunan “18 yaşını doldurmayanlara satılamaz” şeklindeki”18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir” şeklinde değiştirildi.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğandan bor müjdesi: Üretimine başlıyoruz

14 YENİ MESAJ VE RESİM İLE CAYDIRICILIK ARTIRILIYOR

Paketlerde sigara içen insanlara ilişkin caydırıcı fotoğraflarla14 ayrı yeni resimlimesajı da yer alacak. Resimli uyarılarda yerifadelerden bazıları şöyle:

– “Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.

– Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığaolur.

– Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.

– Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşiteolmaktadır.

– Sigara eninme nedenidir.

– Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.

– Sigara içmek ayakta kangreneolur.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiye ile Libya arasında tarihi anlaşma! Rum ve Yunanların Doğu Akdeniz oyunu bozulacak

– Sigara içenler genç yaşta ölür.”

Bakanlık tarafından tütün mamullerinde düz ve standart paket izinleri verilmeye başlanırken, üretime 5 Aralık 2019 tarihi itibarıyla tamamen geçilmiş olacak. Bu uygulama ile 5 Ocak 2020 tarihinden sonra tütün mamulleri eski paketleri piyasada bulundurulamayacak.

DÜNYADA DÜZ PAKET UYGULAMASI

Dünyada Fransa, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden sonra Türkiye de düz ve standart paket uygulamasına geçmiş olacak. Düz ve standart paket uygulamasına Türkiye’de tüm tütün mamulleri kategorilerinde geçiliyorken, Avrupa’da sadece sigara ve sarmalık kıyılmış tütün mamulleri kategorilerinde geçildi. Türkiye’de birleşikuyarılarının kapladığıyüzde 85, Avrupa’da ise yüzde 65 oranında uygulanıyor. Türkiye’de düz paketlerde marka ve ayırt edici ibare (çeşit adı) dış ambalajın sadece bir yüzeyinde bir yerde yazılırken, Avrupa’da ise dış ambalajın üç yüzeyinde bir yerde yazılıyor.

Kaynak: İHA