Ekonomi

Sigara yasağında kapsam genişliyor! Tavanı açılır kapanır olan alanlar da kapalı alan kabul edilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tütün ürünlerinin kullanıldığı tavanı açılır kapanır alanların artık “kapalı alan” olarak kabul edileceğini, yönetmelikle bu tanımlarının yeniden belirleneceğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sigarada düz paket uygulamasına ilişkin, Özbekistan temasları kapsamında ziyaret ettiği Semerkand’da basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Tütünle mücadeleyi kesintisiz devam ettirmek istediklerini vurgulayan Koca, “Vatandaşımızınhava alma hakkını güvence altına almak gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede bugün de gündeme girenpaket uygulamasıyla markanın yüzde 5’i geçmediği ve cazibenin özellikledışı kaldığıpaket uygulamasına geçilmiş oldu” dedi.

Dünyada birçok ülkede düz paket uygulaması olduğuna işaret eden Koca, Türkiye’nin de 7’inci ülke olarak bu uygulamaya geçtiğinietti. Fahrettin Koca, endüstrinin gençleri ve kadınları rol model olarak hedef aldığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

Sıradaki Haberi Oku  Paykwik Nedir?

ÜSTÜ AÇILIR KAPANIR ALANLAR, KAPALI ALAN KABUL EDİLECEK

“Bu çerçevede gençlere ve kadınlara yönelik daha etkili bir yaklaşım içinde olacağız. Kapalı ve açıktanımı vardı. Bu açıktanımının tavanı açılır, kapanır sistemlerin çok istismar edildiğini ve kapalıolarak kullanıldığını görüyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki haftalar bir düzenlememiz olacak. Açık alanın daha net tanımlandığı ‘açılır kapanır’ tarzında olmadığı ve vatandaşın yüzde 70’inin sigarasız, dumansız ortamı aradığı bir ortamda geneldetaraflara yönlendirildiğini önde daha manzaralı yerlerin sigara içen kesime ayrıldığını görüyoruz. Bunu daha net ayrıştıranalanı tanımlayan açılır-kapanır tavanların da kapalıolarak tanımlandığını gösteren bir yönetmelik düzenlemesi önümüzdeki haftalarda yapılacak. Bu anlamda ne kadar mücadele edersek sonucun o kadar başarılı olduğunu, bu anlamdaki denetimleri ne kadar gevşetirsek sigara içme oranlarının yükseldiğini biliyoruz. Daha yoğun bir şekilde önümüzdeki dönemde denetimleri, çapraz denetimler özelinde daha da yoğunlaştırmak istiyoruz. Tanımda çokyoktu. Biz bunun sahada istismar edildiğini görüyoruz. Açılır kapanır tavanlı alanların kapalıolarak tanımlanacağı, tavanın tamamen açıkolarak uygulandığı bir yönetmelik değişikliği olacak.”

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Vakıflar Bankasının yüzde 58,5 oranındaki hissesi Hazineye devredildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

“AZALAN DENETİMLERLE ORAN GİDEREK ARTTI”

Tütün kullanımının erkeklerde yüzde 41’den yüzde 44’e yükseldiğinin altını çizen Koca, kadınlarda ise bu oranın yüzde 13’ten yüzde 19’a çıktığını, kadınlardaki artış oranının erkeklerden dahaolduğunu bildirdi.

Gençlerde tütün kullanımında düşüş yaşandığınıeden Sağlık Bakanı Koca, şunları kaydetti:

“Denetimlerindönem azalan denetimlerle oranın giderek arttığını da görüyoruz. Açılır, kapanır tavan alanların yeniden tanımlanmasıyla denetimlerimizi daha da yoğunlaştıraraktip uygulamayla mücadelemizi daha yoğun bir şekilde devam ettirmek istiyoruz. Yasal çerçevede uygulanan cezai müeyyideler var. Bu cezai müeyyideler ileaslında sigaranın ne kadar zararlı olduğunu bir şekilde endüstrinin hedef kitle olarak gençleri ve kadınları hedefledikleri biliyoruz. Bu çerçevede sigaranın zararlarını her geçen gün itici, bilinç altında tiksindirici bir yaklaşımı da bir bilinci de geliştirmek istiyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Gaz miktarı 6 milyar metreküpe çıkarılacak! TANAP, Avrupaya bağlanıyor

Haber Videosu

: Sigara yasağında kapsam genişliyor! Tavanı açılır kapanır olan alanlar da kapalıkabul edilecek