Ekonomi

SGKnın yaptığı özel ödemeler yıl sonuna kadar alınabiliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK); cenaze yardımı, çeyiz parası, rapor parası, emzirme ödeneği, doğum izni, muhtaç aylığı, evde bakım parası ve yaşlılık maaşı gibi birçok konuda destek ödemesi yapıyor. Birçok kişinin haberi olmasa da bu ödemelersonuna kadar alınabiliyor. İşte bahsi geçen ödemeler ve detayları:

CENAZE YARDIMI

Ölenadına 360 günlük sigorta primi yaptırılması bu ödeme için yeterli. Ölümün gerçekleştiği tarihte kişinin sigortalı olması gerekmiyor. Bu ödemede 5 yıllık zamanaşımı var. Ödenek ise 716 lira. Öncelik eş ve çocukların. Yoksa, ödemeyi anne-baba ya da kardeş alır. Bir dilekçeyle sosyal güvenlik merkezlerine başvurmak yeterli.

ÇEYİZ PARASI

Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödeniyor. Bu ödenek SSK veya Bağ-Kur’luveya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşıkız çocuğuna veriliyor. 24 maaş tutarındaki bukız çocuğuna evlendiğinde toplu ödeniyor. Başvuru SGK’ya yapılıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Yağ yakan sıfır otomobil için yenisiyle değişim kararı

RAPOR PARASI

Rapor alınan sürelerde patron maaş ödemez, ödemeyi SGK yapar. Buna iş göremezlik ödeneği (istirahat parası) denir. Ödeme3 aylık kazanca göre yapılır. En düşük günlük ödeme ayakta tedavide 56,84 TL, yatarak tedavilerde 42,63 TL. Bu parayı Bağ-Kur’lu da alabiliyor.

EMZİRME ÖDENEĞİ

SGK,arasında ‘süt parası’ olarak bilinen emzirme ödeneği de veriyor. 178 lira olan buiçinveya eşinin SSK veya Bağ-Kur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin bulunması yeterli. SGKmüdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine doğumdan sonraki 5içinde başvuru yapılabilir.

DOĞUM İZNİ PARASI

Doğum öncesi ve sonrası112 günkullanan anneler, çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Asgari ücretlinin aldığı en düşük ödeme 6 bin 367 lira. Paraadına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıpy atmadığı, doğum izniniz bitince e-Devlet’tenedilebiliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Tost yaparak başladığı işte lokanta işletmecisi oldu

EMEKLİ OLMAYAN PARASINI İSTEYEBİLİR

Bazı sigortalılar yaşı doldurmasına rağmen emeklilik içinprim gününü tamamlayamıyor. Bu kişiler okadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarakisteyebiliyor. Bunun için SGK’ya dilekçeyle başvurmak gerekiyor.

MUHTAÇ AYLIĞI

Yüzde 40 ve üzeri engelli olup da sosyal güvencesi bulunmayan engelliler, yaşlılar ileveya babası olmayan (yetim) muhtaç çocuklara Vakı?ar Genel Müdürlüğü tarafından 818 TL aylık bağlanıyor. Sağlık hizmeti ücretsiz. Muhtaç aylığı için başvuranın gelirinin olmaması ya da 607 lirayı aşmaması şartı var.

EVDE BAKIM PARASI

Devlet ,engelli ya da çokolduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara evde bakım parası olarak aylık 1.305 lira ödüyor. Evde bakım parası için Aile Bakanlığı’nınve ilçe müdürlüklerine başvuruluyor.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücrette ilk teklif Türk-İşten: 2 bin 578 liranın altında hiçbir şeyi konuşamayız

YAŞLILIK MAAŞI

Sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı (2022 maaşı) veriyor. 607 liranın altında geliri olanönce defterdarlık veyamüdürlüklerinden başvuru evrakı alacak. Başvuru kaymakamlıklara yapılıyor. Aylık ödeme 637 TL. (Posta)

Haber Videosu: SGK’nın yaptığı özel ödemelersonuna kadar alınabiliyor