Ekonomi

Pastırma polemiğinin ardından şimdi de cağ kebabı kimin? tartışması başladı

Bilecik’te “Karadeniz Günleri” kapsamında kurulan yöresel ürünler pazarında, Karadeniz’in tereyağından tutun Akçaabat köftesine, lahana çorbasından hamsili pilava, kömeden kuymağa, Kastamonu sucuk ve pastırmasından Artvin‘in Yusufeli cağ kebabına kadar birçok ürün yer aldı. Bu ürünler arasında en iddialı oldukları yöresel yemekler arasında cağ kebabı gösterilirken, akıllara ‘cağ kebap Erzurum’un mu Artvin’in mi?’ sorularını getirdi.

“ERZURUMLULARA MEYDAN OKUYORUM”

Artvin’in Yusufeli ilçesinden gelen cağ kebap satıcı Murat Baytar, bu ünlü kebabın başkentinin Yusufeli olduğunupatentini Erzurumluların aldığı söyleyerek, “Kesinlikle Bilecik’ten Erzurum’aokuyorum. Cağ kebap Artvin’indirpatenti Erzurumlular almışlar. Biz burada Bileciklilere bunu ispat edeceğiz. Cağ kebabının Erzurum’un değil de Artvin’in olduğunu biz burada ispatlayacağız. Tüm Türkiye’de bunu böyle bilsin ki cağ kebabının asıl doğuş yeri Artvin Yusufeli’dir” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İmamoğlu canlı yayında müjdeyi verdi! Kaynarca-Tuzla-Pendik metro hattının yapımına başlanıyor

KARS KAŞARI ERZURUM’UN AMA PATENTİNİ KARS ALMIŞ”

Murat Baytar, bu iddiasına birverirken, “Kars kaşarının patentini Kars almışilk kaşarın eski kaşarın doğuşu Erzurum’dur. Ama Kars bunun patentini almıştır. Dünyaca da bilinir ki Kars’ındır eski kaşar. Artvin cağ kebabı Artvin Yusufeli’nden doğmuştur. Ama patentini Erzurum almıştır” dedi.

“BİZİM CAĞ KEBABIMIZ DAHA GÜZELDİR”

Cağ kebap satıcı Murat Baytar, Yusufeli cağ kebabının Erzurum cağ kebabından daha lezzetli olduğunu söyleyerek, “Lezzet olmasının sebebi kuzularımız, etimiz doğası. Çünkü Erzurum’da kuzular kış ayında çokotlayabilir,Artvin’de dağlık alanda kuzularımız, koçlarımız heryılın 12 ayı doğaylabaşa olduğundan dolayı etin yumuşaklığındandır. Biz buradan iddia ediyoruz. Cağ kebabı kesinlikle Artvin’indir” dedi.

Kaynak: İHA

Sıradaki Haberi Oku  Tehlike saçan slime hamuru yine ortaya çıktı, zabıtalar tek tek topladı