Ekonomi

Müteahhitlere sınıflandırma zorunluluğu başladı! Konutta yeni dönem

Her önüne gelenin inşaat sektörüne girip proje üretmesinden kaynaklı ortaya çıkan mağduriyetlerin önüne geçmek için geçtiğimiz mart ayında çıkarılan yönetmelikte yürürlük tarihi eylül olarak belirtilen, ancak bu alandakikararname ile uygulama tarihi 3 ay daha ertelenen müteahhitlere sınıflandırma zorunluluğu dün itibariyle başladı.

İnşaat sektörüne ilişkin kritik düzenleme ile2 Aralık 2019 tarihinden itibaren düzenlenecek yapı ruhsatlarında, müteahhitlerin sınıflarının belirlenmiş olması gerekiyor.

8 SINIFA AYRILACAK

İnşaat sektöründe sonradan ortaya çıkan tüm riskleri minimum seviyelere indirecek uygulama kapsamında yapı müteahhitleri, mesleki ve teknik yeterlikler ile ekonomik ve mali yeterlikleralınarak; A-B-C-D-E-F-G ve H grubu olarak sınıflara ayrılacak. Zorunlu hale getirilen 8 sınıfın haricinde bir de geçiciyer alacak.

Bukapsamındakilerden ise ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterlikler ile iş deneyimi ve iş gücü koşulu aranmayacak.

5 YIL GEÇERLİ OLACAK

Müteahhitler sınıflandırmalar ileartık iş miktarlarının üzerinde ise iş alamayacaklar. Yetki sınıfları her müteahhit için 5geçerli olacak. Belge süresi dolan müteahhit 5 yılın sonundayenilemesi için yeniden müracaat yapabilecek.

Sıradaki Haberi Oku  Uyuşturucu baronu Pablo Escobarın kardeşi 350 dolarlık akıllı telefonunu piyasaya sürdü

ARSASINA KENDİ EV YAPACAKLARA İSTİSNA TANINACAK

Arsasına kendi evini inşa etmek isteyenler için ise yapı müteahhidi sınıfı zorunluluğu aranmayacak. Tek parselde bir bodrum katı dışında, en çok iki katlı veyapı inşaat alanı 500 metrekareyi geçmeyen yapılarda; yapı müteahhitliğine ilişkin bütün sorumlulukları üstlenmek şartıyla parsel maliki kendi yapısını inşa edebilecek.

Sadece o yapım işinde kullanılmak ve beşiçinde bir defaya vebir yapıya ilişkin olmak üzere, yapı sahibine geçici yetki belgesi numarası verilecek.

2 ARALIK ÖNCESİ RUHSATLARA 1 YIL SÜRE

2 Aralık öncesi noter onaylı inşaat yapım sözleşmesi düzenlenmiş olup, yapı ruhsatı düzenlenmemiş yapılarda birsüreyle, yapı ruhsatı alınmış olup,süresi içerisinde yapılan tadilat ruhsatı başvurularında da müteahhit yeterliği aranmayacak.

BELGESİ İPTAL EDİLENE YENİ İNŞAAT YOK

Başvurularda yanıltıcı bilgi veyaverilmesi, yetkinumarasının hataya sebebiyet verecek şekilde kullanımı ile ilgili olarak müdürlüğe bilgi iletilmesi halinde, araştırma yapılarakönlemler alınacak. Yetki belgesi numarası veya grubu iptal edilen yapı müteahhidi, yapı ruhsatı alınmışişleri tamamlamanın dışında, iptal süresince bu yönetmelik kapsamında yeni yapım işi üstlenemeyecek. Yetki belgesi numarası başkası tarafından veya başkası adına kullanılamayacak ve devredilemeyecek.

Sıradaki Haberi Oku  Tamamı Senetle Faizli Araba

HİLELİ İFLASA YETKİ YOK

Yeni dönemde artık bir takım durumlara karışmış kişilerin de inşaat yapmasının önü kesiliyor. Bu kapsamda iflas eden, tasfiye halinde olan, işleri mahkeme tarafından yürütülen, konkordato ilân eden, işlerini askıya alan, iflası ilân edilen,tasfiye kararı verilen, alacaklılara karşı borçlarından dolayı mahkeme idaresi altında bulunan, ilgili mercilerce hileli iflas ettiğine karar verilen,son üçiçerisinde yetki belgesi numarası kullandığı işlerde; hile, vaat, tehdit, nüfuz kullanma, çıkar sağlama, anlaşma, rüşvet suretiyle veya başka yollarla sözleşmeye ilişkin işlemlere fesat karıştıran kişilere yetki belgesi numarası tahsis edilmeyecek ve yetkinumarası olanların ise belgeleri iptal edilecek.

PROJEYE AYKIRI HAREKETE 5 YIL CEZA

Öte yandan yapım işinin ruhsata ve projelere aykırı olarak gerçekleştirilmesi ve verilen süre içinde aykırılığın giderilmemesi halinde beş yıl, can vegüvenliğini tehdit etmesi halinde on yıl, yapım işlerinden doğan sigorta primi borçlarını ödememesi, vergi borcunun olması veya kanunlarla verilen diğer sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde en az birMüteahhitlik Yetki Belge Komisyonu kararı üzerine verileniptal edilecek.

Sıradaki Haberi Oku  Unicredit, 500 şube kapatacak ve 8 bin işçi çıkaracak

İZİNLER YAMBİS ÜZERİNDEN VERİLECEK

Yetki belgesi numarası iptal edilen yapı müteahhidine, yasaklılık süresinin sona ermesi veya sorumluluklarını yerine getirmesi halinde, yetki belgesi numarasını kullanmasınaverilir. İptal edilen numaranınkullanılmasına Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi (YAMBİS) üzerindenverilirken, buyazılı olarak veya elektronik ortamda müracaat sahibine iletiliyor. (Yeni Şafak)

Haber Videosu

: Müteahhitlere sınıflandırma zorunluluğu başladı! Konutta yeni dönem