Ekonomi

Mimar Sinanın yaptığı 437 yıllık hamam, 2,5 milyon dolara satılıyor

Mimar Sinan‘ın yaptığı tarihi Ayakapı Hamamı 2,5 milyon dolara satılıyor. Hamamın içi ise harabeye dönmüş bir şekilde oto bakım servisi olarak hizmet veriyor.

Balat’ta bulunan 1582 yılında 3. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Ayakapı Hamamı satılık ilanı ile görenlerin dikkatini çekiyor. Hamamındurumu havadan çekilen görüntülerde gözler önüne serildi.

437 yıllık tarihiiçin istenen bedel ise 2,5 milyon dolar. Mimar Sinan’ın günümüze ulaşmış ve halen ayaktakieserlerinden biri olan Ayakapı Hamamı 1947’de kereste deposu olarak kullanılmaya başlanmış. Kubbesinin ve duvarlarının bir bölümü yıkılmış olan tarihi hamam yıllaraokurcasına ayakta durmaya çalışıyor. Hamamın içinin bir kısmı bugün oto bakım servisi olarak hizmet veriyor. Bir kısmı ise kereste deposu olarak kullanılıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücret pazarlıklarında işçi ve işveren temsilcileri ilk fikir ayrılığını yaşadı

SATILIK İLANI ŞAŞKINLIK YARATTI

Hamamın içerisinde beton bir yapı inşa edilmiş ancak o da zamanla çürümeyetutmuş. Hamamın bazı kısımlarında da çöp yığınları bulunuyor. Satılık hamam ilanını gören vatandaşlar şaşkınlıklarını dile getirdi. Birçok vatandaş hamamın satılmasının doğru bulmadıklarını ve hamamın restore edilmesi gerektiğinietti.

“TARİHİ DOKUSU İLE KALMASI LAZIM”

Çocukluğunun hamam çevresinde geçtiğini ve birçok anısı olduğunueden Aslan Engin Altıpat, “Bence tarihi dokusu ile kalması lazım. Hamamın satılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ben çocukken arkadaşlarımlahamamı üstünde uçurtma uçuruyordum. Restore edilmesi gerekiyor” dedi.

“SATILIK OLMASI ETİK DEĞİLDİR”

Tarihi hamamın yakınında 10 yıldır esnaf olarak çalışan Seyfettin Balekoğlu, “Bu tarihin satılık olması normal ve etik değildir. Burayızaten anıtlar kurulu ile karşılaşacak ve istediği gibi kullanamayacaktır. Burayı sadece hamam olarak işletebilirsiniz” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  SGKyı dolandırarak 25 milyon lira zarara uğratan medikal firmalarına jandarmadan operasyon

“SATILIK İLANINI GÖRÜNCE FARK ETTİM”

Turist rehberliği yapan Ensar İslamoğlu da, “Otobüs ile geçerken asılan satılık ilanını görünceettim. Hiç iyi karşılamıyorum burasının satılmasını. Tarihi yerlere gösterilen önemin buraya da gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Restore edilip halkımızın kullanımına sunulması gerekiyor. Devletin veya belediyeninverip satın alması daha doğru olur” şeklinde konuştu.

“TARİHİMİZİN SATILMAMASI GEREKİYOR”

Murat Onay ise, “Satılmasını istemiyorum. Devletin burayı restore etmesi gerektiğini düşünüyorum. Tarihimizin satılmaması gerekiyor. Restorasyon yapılırsa vatandaşlar ziyaret edebilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA