Ekonomi

Marmaray kullananlara önemli uyarı! Ücret iadesi almayı unutmayın

Tüketici örgütlerinin temsilcileri, Marmaray‘da ücretlerin 2,60-5,70 lira aralığında değiştiğini belirterek,zaman ücret iadesi almayı unutan yolcuları bu konuda uyardı.

5,5boyunca 5 durakla hizmet veren Marmaray, 12 Mart’tan itibaren Gebze-Halkalı hattında 43 durakla hizmet vermeye başladı. Günlük365 bin yolcunun taşındığı hatta,sayısına göre ücret alınıyor. Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmaray’ın İstanbullular için çok önemli bir toplu taşıma hizmeti sağladığını belirterek, konfor ve ulaşım ağı genişledikçe toplu taşımaya ilginin arttığını söyledi.

YOL ÜCRETLERİ 2,60 TL’DEN BAŞLIYOR 5,70 TL’YE ÇIKIYOR

Marmaray’da kullanılansayısına göre ücret alındığını hatırlatan Küçük, ücretlendirmenin, 1-7 istasyonda 2,60 lira, 8-14 istasyonda 3,25 lira, 15-21 istasyonda 3,80 lira, 22-28 istasyonda 4,40 lira, 29-35 istasyonda 5,20 lira, 36-43 istasyonda ise 5,70 lira olduğunu aktardı.

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğandan vatandaşa çağrı: Doları bırakın, TLye geçin

“ÇOK KULLANMAYANLAR HABERSİZ”

Küçük, “Marmaray’ın ücretlendirme sisteminde, binilen istasyonda enmesafe ücreti alınıyor. Çünkü istasyondan dışarı çıkmadığınız sürece enmesafeye kadar gitme imkanınız bulunuyor. Enmesafeye gidilmemesi halinde inilen duraktan çıkarken, İstanbulkart’ın çıkışlarda ücret iadesi cihazına okutulması gerekiyor.” dedi.

Toplamda 7kullanan birisinin çıkışta iade cihazına kartı okutmaması halinde 3,10 liraücret ödediğine dikkati çeken Küçük, yolcunun duraktan çıkar çıkmaz kartını okutması gerektiğini vurguladı.

Küçük,ücretlendirme sisteminin metrobüste de bulunduğunuederek, bu ulaşım araçlarını özellikle çok kullanmayanların durumdan habersiz olduğunun görüldüğünü kaydetti.

“AYLIK ABONMANLAR DA GEÇİŞ HAKKI İADESİ ALIYOR”

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal da Marmaray yolcularının ücret iadesi almayızaman unuttuğunu, özellikle Marmaray’ı sık kullanmayanlar ve İstanbul’da yaşamayıp da ziyarete gelenlerin ücret iadesi almayı bilmediğini veya unuttuğunu söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Dolar güne yükselişle başladı! İşte son durum

Marmaray’daçıkışlarında ücret iadesi için yazılı uyarıların bulunduğunu hatırlatan Koçal, “Ancak yolculuk esnasında da araç içinde anons yapılmalı. En azından her durak arası biryapılması yeterli olacaktır. Öte yandan, İstanbulkart’a aylık abonman yaptıranlar da çıkışta kartını iade cihazına okutmalı. Çünkü orada da farklı bakiye düşüyor. 1-7 istasyonda 1, 8-21 istasyonda 2, 22-35 istasyonda 3, 36-43 istasyonda ise 4 geçiş hakkı düşülüyor.” diye konuştu.

Kaynak: AA