Ekonomi

İstanbulda 4 bin 500 et ve et ürünleri işletmesi sağlığa uygunsuz bulundu

Denetime, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlü Ahmet Yavuz Karaca ve beraberinde gıdagörevlileri katıldı. Denetimlerde, üretim yapan tesislerin hijyen koşulları, fiziki şartları ve etlerin sıcaklıkları denetlendi. Gıdaekipleri, taklit ve tağşiş incelemesi yapmak üzere et ve tavuk numuneleri aldı. Denetime katılan Ahmet Yavuz Karaca, “Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla 81 ildeyapıyoruz. Biz de 39 ilçemizde 758 denetçimizle şusahadayız. Bahçelievler’deet veet işleten bir işletmedeyiz. İşetmede asgari teknik hijyenik şartları taşıyor mu, bakanlık onayımı,hekim bulunuyor mu, ISO belgelerimı? Bunlarıediyoruz bakıyoruz. İşletmede çalışanların hijyen ve işletmenin hijyen durumlarınıediyoruz. Buradaettenaldık. Tür tayini yapacağız. At, eşek, katır ve domuz etimı diye bakacağız. Ayrıca mikrobiyoloji açıdan herhangi birvar mı bakacağız” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Araba dolandırıcılarının taktiği pes dedirtti: Birini Ankaraya diğerini Manisaya attılar

“4 BİN 500 İŞLETMEYE 26 MİLYON 500 BİN LİRA İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI”

Denetimlerin gece ve gündüz rutin olarak yapıldığını belirten Karaca, “İstanbul’da 110 bin işletmede 2019 yılında 191 binyaptık. Yaklaşık 4 bin 500işletmede uygunsuzluk tespit ettik. 26 milyon 500 bin liralık idaricezası uyguladık. 59 işletme hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu şekilde İstanbul’da bakanlık onayıyla et ve et ürünü üreten işletme sayımız 500. Bu tip işletmelerde diğer ilçelerdeki arkadaşlarımız denetimlerini sürdürüyorlar. Tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak yapılıyor. Daha sonra süt, ekmek, kasaplar,kantinleri ve toplu tüketim yerlerinde gece gündüzyapacağız” dedi.

“EN İYİ DENETÇİ TÜKETİCİNİN KENDİSİDİR”

Vatandaşlara da uygunsuz yerleri ihbar etmesi tavsiyesinde bulunan Karaca, “En iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Eğer bir işletmede gördükleri bir olumsuzluğu ALO 174 Gıda Hattına bildirdikleri takdirde biz onlara 15 gün içerisindeişlemleri yapıp bildirmekle yükümlüyüz. Bir telefon kadar yakınız” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Termik santral önergesini gündeme getiren vekil konuştu: Cumhurbaşkanının vetosuna katılıyorum

Kaynak: DHA