işsizlik ödeneği ne zaman yatacak
Ekonomi

İşsizlik Maaşı Bayramdan Önce Ödenecek

İşsizlik maaşı bayramdan önce ödenecek. İşsizlik ödeneği alanlara müjdeli haber geldi. Buna göre her ayın 5’inde ödenen işsizlik ödeneği tutarları bayram öncesi ödenmiş olacak. Ramazan Bayramı bu yıl 04 Haziran 2019 tarihinde başlayacak ve 06 Haziran 2019 tarihinde sona erecek.

İşsizlik maaşı alanların bayramdan önce rahat bir nefes alabilmesi adına adım atıldı. Peki 2019 Mayıs işsizlik maaşları hangi tarihlerde ödenecek, işsizlik maaşı nasıl alınır ve nereden alınır ? İşte detaylar;

Mayıs ayı işsizlik maaşı ne zaman ödenecek ?

Türkiye İş Kurumu 2019 Mayıs ayı işsizlik maaşı ödemelerini bayramdan dolayı öne çekti. Buna göre Mayıs ayı işsizlik maaşları 31 Mayıs Cuma günü hesaplara aktarılacak. Normalde her ayın 5’inde yapılan ödemeler böylece 6 gün erken ödenmiş olacak.

Sıradaki Haberi Oku  Avrupada hangi ülke ne kadar asgari ücret veriyor?

İşsizlik maaşı nasıl alınır ?

İşsizlik maaşı için birtakım şartların sağlanması gerekli. İş çıkışının işveren tarafından verilmiş olması ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün prim ödeme şartının olması aranan temel şartlar arasında.

İşsizlik parasından yararlanabilmek için başvurular İşkur Müdürlüklerinden ya da e-devlet sisteminden yapılabilmekte. Başvurunun ardından ilk maaş takip eden ayın 5’inde ödenmekte. Ödemeler Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden alınabilmekte.

İşsizlik maaşının alınacağı süre son 3 yıl içerisindeki prim ödeme süresine göre farklılık göstermekte. Buna göre son 3 yıl içerisinde en az 600 günü olanlar 180 gün, 900 günü olanlar 240 gün ve 1080 günü olanlar ise 300 gün süre ile işsizlik maaşı alabilmekte.

Sıradaki Haberi Oku  Ankaralı yerli üretici zengin olacak

İşsizlik maaşı alırken kişinin hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanabilmekte. Bu süreçde maaş alan kişiye ayrıca GSS primi çıkmamakta. İşsizlik maaşı alırken sigortalı çalışan ya da çiftçilik ve ya esnaf kaydı açtıranların maaşlarının kesilmesi gerekiyor. Bu yüzden böyle bir durumda İşkur’a derhal bildirim sağlanmalı.