Ekonomi

İmar Barışı Son Başvuru Tarihi 2019

İmar barışı son başvuru tarihi yaklaşıyor. Düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin son başvuru tarihine kadar başvurularını tamamlaması gerekiyor. Başvurular e devlet sistemi üzerinden yapılıyor. Başvurudan sonra en geç 24 saat içerisinde ödenecek tutar netleşiyor. Bugüne kadar 9 milyon kişinin imar barışı kapsamında başvuru yaptığı açıklandı. Bu kapsamda 16 milyar 500 milyon da ödeme yapıldı.

İmar barışı hakkından faydalanabilmek için Hazine arazisi üzerindeki yapının 31 Aralık 2017 tarihine kadar tamamlanmış olması gerekiyor. 01 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılanlar tespiti halinde yıkılabiliyor. Ayrıca hazine arazisi dışında mera, özel çevre koruma alanları gibi alanları işgal edenlerin konutları da yıkılacak.

İmar barışı son gün ne zaman 2019

Başvuru süresi 15 Haziran 2019 tarihinde sona eriyor. Daha önce 31 Aralık 2018 tarihinde sona eren imar barışı son tarihi 15 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Bu tarihten sonrası için tarihin tekrar uzatılması beklenmiyor. Başvurular için süre 15 Haziran 2019’a kadar uzatıldı ancak ödeme için son tarih biraz daha ertelendi.

Sıradaki Haberi Oku  Kobilere Kredi Müjdesi! Ekonomi Değer Kredisi Geliyor

İmar barışı son ödeme tarihi ne zaman 2019

Başvuru için son tarih 15 Haziran 2019. Tahakkuk eden ödemeyi yapmak için ise son tarih 30 Haziran 2019’a kadar uzatıldı. Başvuruyu yapanlar yapı kayıt belgesi bedelini ödemek için 30 Haziran 2019 tarihine kadar bankalardan kredilere de başvuru yapabilecekler.

Yapı kayıt belgesi bedeli nasıl hesaplanıyor ?

Hesaplama işlemi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin konutlarda %3’ü, ticari amaçlı kullanılıyorsa %5’i oranında alınıyor.

Bu kapsamda başvurular e devlet üzerinden yapılıyor. Başvuru hakkı elde edebilmek için yukarıda da belirttiğimiz üzere yapının 31 Aralık 2017 tarihi ve ya öncesinde tamamlanmış olması gerekiyor. 01 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılarak tamamlanan yapılar için başvuru yapılması ve tespiti halinde yapı kayıt belgeleri iptal edilebilecek ve yapılan yapılar da yıkılabilecek.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyede ilk kez Malatyada üretilen mor ekmeğe ilgi artıyor

E devlet sisteminden başvuru yapmadan önce yapının toplam metrekaresi, bulunduğu ada ve parsel, varsa daha önce verilmiş kapı numarası gibi bilgiler istenecektir. Bu bilgiler varsa aşağıdaki aşamaları takip ederek başvuruyu yapabilirsiniz;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden e devlet şifreniz ve T.C. numaranız ile sisteme giriş sağlayın.
  • Ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması menüsünü seçerek devam edin.  Dilerseniz https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-imar-barisi-kayit-basvurusu-ve-sorgulamasi bağlantısı aracılığı ile direk giriş de sağlayabilirsiniz. 

Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra yaklaşık 24 saat içerisinde yapı kayıt belgesi bedeline ilişkin sisteme tanımlanan cep telefonuna sms ile bildirim yapılacaktır. Bu sms geldiğinde Ziraat Bankası’ndan ödeme yapılabilecektir.

Başvuruda yaşabilecek yoğunluk sebebi ile başvurunun son güne bırakılmaması önem arz etmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Atlasglobal uçuşlara 1 ay ara verdiğini açıkladı