Ekonomi

İmamoğlundan deniz ulaşımı müjdesi: Beylikdüzü- Kartal arası 1 saat 15 dakika olacak

İBB Başkanı İmamoğlu, 12. ilçe belediyesi ziyaretini Kartal‘a yaptı. İmamoğlu, Kartal Belediyesi ziyaretinde, Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, çalışanlar ve vatandaşlar tarafından karşılandı. Ziyarette ulaşım konusu masaya yatırıldı.

Beylikdüzü‘nden Kartal’a deniz yoluyla 1 saat 15 dakikada ulaştıklarını belirten İmamoğlu, “İyi bir1 saat 15 dakika. Yanaşma noktalarını zenginleştirip, çoğaltırsak eğer, özelde çok tekne kullanılabilir İstanbul‘da. 17-18 Aralık’ta bir ‘Deniz Çalıştayı’mız var. Sonra da tümüyle bir ‘Ulaşım Çalıştayı’mız olacak. Denizi, hayata katmak istiyoruz. Beylikdüzü sahilinden, Kartal sahiline, Tuzla Tersanesi’nin yapmış olduğu İSTAÇ’ın bir teknesiyle 1 saat 15 dakikada gelebildik. Demek ki İstanbul’da deniz erişimi çok önemli olacak önümüzdeki süreçte;özel,toplu ulaşımda. Geliştirmek istiyoruz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Rusya açıkladı: Putin, Erdoğanla Türkiye ziyaretinin tarihi konusunda anlaştı

Gazetecilerin ulaşım ile ilgili soruları yanıtlayan İmamoğlu, “Deniz ulaşımında çokbir payıİstanbul’un. Bunu arttıracağız. Ama bir gerçek var: Bu işin en önemli payı, metrodur. Bizim vazgeçilmez yatırımımız da metro olacaktır” dedi.

MAHMUTBEY-ESENYURT HATTI ÇOK SIKINTILI

İmamoğlu1.5 yıldır durdurulan ve yeniden çalışmalarına başlanan metro hatları ile ilgili de şunları söyledi:

“Zaten 8 hattın durmuş olduğunuetmiştik geldiğimizde. Bu duran hatların içinde ihale edilmiş;ihale edilen hattın proje detayları da yok. Böyle de sorunlar var. Örneğin; Mahmutbey-Esenyurt hattı diyeedilen hattımızın detayları çok sıkıntılı. Arkadaşlarım, sadece durak hat, yapılan ihale gözüyle bakmıyor, tümüyle süreci ele alıyor. Çok alelacele bir iş yapılmış ve bazılarının yürüme şansı da yokmuş. Kredisi çıkmış olan Tuzla-Pendik-Kaynarca diye tariflediğimiz kısmın da kendi içinde hatları ile ilgili çalışmasını sürdürüyorlar. Ufak revizyonlar oluyor,süreç orada başladı. Çok yakın zamanda biratma, bir başlangıç gibi bir süreçle orada bir arada olacağız. Diğer hatlarımızla ilgili finansman ve teknik uğraşlarımız devam ediyor.”

Sıradaki Haberi Oku  Profesyonel E- Ticaret Yazılımı

BEYLİKDÜZÜ’NÜN METRO SORUNU

Sadece durdurulan 8 metro hattı ile ilgili çalışmadıklarını İstanbul’un başka yeni hatlara daduyduğunu belirten İmamoğlu “Örneğin Beylikdüzü tarafı çok ihmal edilmiş bir alan. Çok önemsediğimiz, çok önemli olan bir metro konusu. Zira o bölgede 2-2,5 milyon insanın şumetro bağlantısı yok. Hatta İstanbul’labağı metrobüs. Zaten metrobüsün şişmesinde en önemli sebeplerden biri de o bölgenin raylı sistemlerdenkalması. İşte bütün bu meseleleri içine katarak hem bu 8 hattın en verimli şekilde bazı proje revizyonları ile başlamasını sağlamak hem de bir sonraki aşamada çok hızlı, çok acil ihtiyaca dayalı olarak başlatılması gereken yeni projeleri, buradaki verimlilik kısmında ölçerek, verimlilikleprojenin finansmanını da başındaederek, süreçleri başlatma niyetimiz var. Yani işin kısası şu: Önümüzdeki 4içerisinde bunları bitirmenin yanıçok etkin, çok verimli bulunduğumuzbir kilometreyi de başlatmak istiyoruz. Niyetimiz, en geç 2020’nin Ocak ayında birprojeksiyonumuzu İstanbul halkı ile paylaşmak olacak” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbul İmar AŞ Genel Müdürlüğüne Onur Soytürk atandı

Haber Videosu

: İmamoğlu’ndan deniz ulaşımı müjdesi: Beylikdüzü- Kartal arası 1 saat 15 dakika olacak