Ekonomi

İBB Başkanı İmamoğlu Şehrin en önemli riski deprem deyip uyardı: Ürkmeli ve korkmalıyız

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu şehrin en önemli riski depremdir. ve bu risk öylebir risk de değildir. Ama biliyoruz ki İstanbul için risk olan bu süreç, aynı zamanda Türkiye için hatta dünya için bir risktir. Ürkmeli, korkmalı ve ciddiye almalıyız” dedi.

İBB’nin düzenlediği ‘Deprem Çalıştayı’, İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. 2 gün sürecek ‘Deprem Çalıştayı’na İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’un yanı sırave sivilkuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen uzmanlar da katılıyor.

“NET BİR YOL HARİTASI ORTAYA KOYMAYI AMAÇLADIK”

Çalıştayda konuşan İmamoğlu, İstanbul’un en önemli riskininolduğunu vurguladı. İmamoğlu, “Etkilediği yerleşimler nedeniyle dünyanın enrisk oluşturan fay hatlarından birinin üzerine kurulmuş olan İstanbul’unkonusundakifotoğrafını çekeceğiz. Nerede olduğumuzu anlamak istiyoruz. Yapmamız gereken hazırlıkları hepobjektif bir şekilde tartışmak ve net bir yol haritası ortaya koymayı, 16 milyon İstanbulluya bu süreci en objektif şekilde göstermeyi amaçladık. Onun için bir aradayız. Çok netedeyim ki, biz başımızı kuma sokamayız. Sokmayacağız. Bu şehrin en önemli riski depremdir. ve bu risk öylebir risk de değildir. Ama biliyoruz ki İstanbul için risk olan bu süreç, aynı zamanda Türkiye için hatta dünya için bir riskidir. Hayatın duracağı, ekonomininhasar alacağı birkaos vefelaket ihtimalinden bahsediyoruz. İşte bu kadar ürkmeli, korkmalı ve bu süreci bu denli ciddiye almalıyız” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  ABD: Türkiyeye dijital hizmet vergisi nedeniyle soruşturma açabiliriz

“ÇOK ZAMAN KAYBETTİK, KAYBETTİRDİK”

İmamoğlu, “Hali hazırdaki 1.2 milyon yapının karşı karşıya olduğubir riskten bahsediyoruz aslında. 48 bin binanın ağır hasar göreceği bir süreci anlatıyoruz ve on binlerce insanın can kaybından bahsediyoruz. Bu nedenle yeniolarak, İstanbul’u afetlere ve özellikle depremlere dayanıklı bir şehir haline getirmek bizim öncelikli hedefimiz. Uluslararası veölçekteki tüm bilimsel çözüm önerilerini dikkate alarak bir yol haritası üretmek en somut amacımızdır. Bilimsel veriye dayanan ve ilgili tüm paydaşların görüşlerini dikkatebir yaklaşım bulmak ve harekete geçirmeyi İstanbulumuz’da birinci öncelikli vazifemiz olarak ortaya koyduk. Çünkü 20önce depremi en derin hissederek tabiri caizse doğanın marifeti ile öğrendiğimiz günden bugüne ne yazık ki 20 yılı aşan bir süre geçmiştir ve çokkaybettik, kaybettirdik. Birbu denlibir riskin altındayken nasıl bu kadar vurdum duymaz ya da bu süreci öncelikli hale getirmez. Biz dahavakit kaybetmek istemiyoruz. Üniversitelerin, enstitülerin, sivilkuruluşlarının, merkezi ve yerelkuruluşlarının hepsi; yetkileri, eğitimleri ve uzmanlıkları ölçüsünde bu sürece katılmak zorundadır. Önleyici ve rehabilite edici tüm süreçlerde herkes kayıtsız şartsız yer almalıdırlar” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Appleın açığını bulan gençlere 200 bin dolar ödül teklif edildi

Kaynak: DHA