Ekonomi

Gazetede görüp haberdar olduğu devlet desteği sayesinde milyonluk tesis kurdu

Manisa‘da genç girişimci Samet Gezgin (33), okuduğu gazete haberi üzerine Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) projelerini araştırmaya başladı. Babasının yönlendirmesiyle de TKDK’nın Manisa İl Koordinatörlüğüne başvuru yapan genç girişimci Gezgin, 1 milyon 900 bin lira maliyetli tesis için, 870 bin lira hibe desteği alarak Soma‘nın Kumköy Mahallesi’nde Avrupa Standartlarında civciv tesisi kurdu. Daha önce inşaat sektörüyle uğraşan Gezgin, yılda yaklaşık 160 bine yakın kapasitelik civciv tesisi ile kendi işinin patronu oldu. Gezgin, bakımını yaptığı civcivlerden et verimi yüksek tavuklar elde ederek, tavukları entegre tesislere satıyor.

“DESTEĞE GÜVENEREK BU İŞE GİRDİK”

Köy hayatını sevmesinde civciv tesisini kurmasındaetken olduğunu dile getiren Gezgin, “Babamın bir gazete kupüründe görmesiyle TKDK’nın böyle bir hibe desteği olduğunun farkına vardık. Buralarda kümesler mevcuttuböyle bir desteklemeden haberdar değildik. TKDK’ya giderek, proje hakkında bilgi aldık. İlk olarak projeyi uygulayacağımız yeri bulduk. Yeri bulduktan sonra TKDK’ya haber vererek, danışmanların yardımıyla da burayı aldık. Proje 1 milyon 900 bin lirayaoldu. 870 bin lirasını TKDK’dan hibe olarak aldık. Desteğe güvenerek bu işe girdik. Çok memnunuz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbul İmar AŞ Genel Müdürlüğüne Onur Soytürk atandı

“DESTEKLERİN ARTIRILMASINI BEKLİYORUZ”

Gezgin konuşmasına şöyle devam etti:

“ŞuTürkiye’nin çok önemli bir firmasıyla çalışıyoruz. Üretim değerlerimiz de çok iyi. Yılda yaklaşık 150 bin ila 160 bin arası civciv besliyoruz. Daha önce inşaat işiyle uğraşıyordum. Bu iş benim için çok farklı bir kol oldu. Burada hayvanlara olan ilgi, alakamızı da gideriyorum. Çok efor sarf etmeden de yapılabilecek bir iş olduğu için çok memnunuz. Çalıştığımız firma tavuklarımızıdışına da ihraç ediyor. Budeğerdir. Bu tür desteklerin devletimiz tarafından arttırılmasını bekliyoruz”

Kaynak: İHA