Ekonomi

Ev alana ve evlenene destek başlıyor

Ev alacaklara ve evleneceklere destek amacıyla yaşama geçirilenve çeyiz hesabından ilk ödemelerin yeni yıldan önce yapılması bekleniyor. Devlet hemhem de çeyiz hesabına buyaklaşık 260 milyon lira destek sağladı. Evlenecek çiftlere destek amacıyla 9 bin liraya çıkarılan çeyiz hesabına katılımcı sayısı 20 bine ulaştı. Konut hesabına da 7 bin katılımcı başvurdu. 2020’deve çeyiz hesabınayeni modeller de yaşama geçirilecek. Harcama öncesi tasarrufun desteklenmesi amacıyla ilgili kurumlarla işbirliği yapılarak vergisel teşvikler uygulanacak potansiyel alanlar belirlenecek. Bankalarla görüşülerek fizibilite çalışması yapılacak.

BORÇLANMA YERİNE BİRİKİM

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Bankalar Birliği’nin yürüttüğü çalışmayla vergi teşviki uygulanabilecek alanlar belirlenecek. Yeni düzenlemeyle üretken olmayan yatırımların cazibesi azaltılarak tasarruflar verimli alanlardaki yatırımlara yönlendirilecek. Yeni dönemde dayanıklı tüketim, tatil harcamaları için açılan banka hesapları da desteklenecek.

Sıradaki Haberi Oku  Dolar güne yükselişle başladı! İşte son durum

7 BİN KATILIMCI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumunda,hesabı kapsamında 3 yıllık tasarruf süresini yakın zamanda dolduran katılımcıların devlet katkısı başvurularının başladığını belirterek,sonuna kadar ödemelerin başlayacağını söylemişti. Bakan Albayrak, “Bu kapsamda hâlihazırda sistemde yaklaşık 7 bin katılımcımız ve 110 milyon liralık birikmiş tasarruf bulunuyor” demişti.

6 AY İÇİNDE BAŞVURMAK GEREKİYOR

Bankaların açmış olduğu tasarruf hesapları arasında yer alanhesabı ilkev sahibi olmak isteyen kişilerin 3boyunca düzenli olarakbirikimi yapmaları durumunda devlet teşviki aldıkları bir sistem. Bu hesaptan yararlanmak isteyenlerin konutu aldıktan sonra 6 ay içinde bankaya başvurması gerekiyor. Devlet katkısından yararlanabilmek için satın alınandışında Nisan 2015 tarihinden itibaren devlet katkısınaolacak başkaalmamış olmak gerekiyor. Düzensiz ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı kayboluyor. Biryalnızca sadece birkonut hesabı açtırabiliyor. Konut hesabının yanıevleneceklere de devlet katkısı sağlanıyor. Çeyiz hesabında daen az 3birikim yaparak 27 yaşınızı doldurmadan önce evlenmeniz durumundabirikiminizin maksimum yüzde 25’i devlet katkısı alınıyor. (Sabah)

Sıradaki Haberi Oku  Pazarda 2 bin 600 liraya çanta satıyorlar

Haber Videosu

: Ev alana ve evlenene destek başlıyor